Agáve: rastlina z Mexika, ktorú si ľudia pletú s kaktusom

Latinský názov: Agave

Agáve na tequilu
Agáve

Agáve sa používa na výrobu populárnych druhov alkoholu. V našich podmienkach je známa predovšetkým tequila, ktorá je vyrábaná z druhu Agave Tequilana čiže z modrej agáve. Väčšina Čechov sa teda mýli v tom, že je z kaktusu, pretože tomu tak v skutočnosti nie je …….

Výskyt: rastliny sa vyskytuje predovšetkým v subtrópoch, a to najmä na území Mexika. Rastie však na ďaleko viac miestach. Nájdeme ju teda v Stredomorí a pod.

Opis a účinné látky: agáve je rod rastlín z čeľade chřestovitých, ktoré existujú v mnohých variantoch. Zvyčajne však majú veľkú ružicu vajcovitých listov šedej, zelenej či modrej farby, ktoré sú zakončené ostňom. Kmeň je nenápadný, takže často nie je vôbec vidieť. Celková výška rastliny sa najčastejšie pohybuje medzi 0,5 až 1,5 metra. Kvety sú väčšinou nenápadné. Hoci agáve pripomínajú kaktusy, nie sú s nimi príbuzné. Podľa druhu pritom obsahujú rôzne účinné zložky, a to napr. Flavóny, inulín či minerálne látky.

Užitočné časti: používané sú predovšetkým listy.

Patrí agáve medzi zdraviu prospešné rastliny?

Vyššie sme spomenuli, že jednotlivé druhy agáve obsahujú niektoré účinné látky. Preto možno menovať niektoré pozitívne vplyvy na ľudské zdravie. Tak napríklad polysacharid inulín, ktorý sa dostáva až do hrubého čreva, sa zvyčajne uvádza v súvislosti so zvyšovaním obranyschopnosti organizmu. V niektorých druhoch sú obsiahnuté aj homoisoflavony, ktoré by mohli mať pozitívne účinky na niektoré druhy nádorov. Rastliny agáve sú však skôr spájané s výrobou agávového sirupu.

Tento sirup je všeobecne považovaný za zdravšiu alternatívu cukru, ktorého zvýšený príjem býva pochopiteľne dosť problematický. Lenže ani vysoká konzumácia tohto prírodného sladidla nie je bez rizík. Obsahuje totiž veľké množstvo fruktózy (70 až 90%), ktorej za zdravú v žiadnom prípade považovať nemožno. Preto jeho používanie rozhodne nepreháňajte, pretože dôsledkom by mohla byť podľa najhorších scenárov cukrovka. Prečítajte si napokon viac o Agávový sirupu.

Agáve na výrobu tequily a mezcalu

Agáve sa tiež používa na výrobu populárnych druhov alkoholu. V našich podmienkach je známa predovšetkým tequila, ktorá je vyrábaná z druhu Agave Tequilana čiže z modrej agáve. Väčšina Čechov sa teda mýli v tom, že je z kaktusu, pretože tomu tak v skutočnosti nie je. Ďalším, aj keď o niečo menej známym alkoholickým nápojom je mezcal, ktorý sa vyrába z rôznych druhov. V jeho fľaši možno pritom často nájsť larvu motýľa (nie červa), ktorý žije na tejto rastline.

Zdieľanie príspevku cez sociálne siete:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*