Aloe vera: liečivá rastlina pre vnútorné i vonkajšie použitie

Latinský názov: Aloe barbadensis

Aloa pravá a jej pestovanie
Aloe vera

Vzhľadom k vysokému obsahu vyššie spomenutých látok má aloa pravá vynikajúce účinky na ľudské zdravie. Kľadne pôsobí napr. pri zažívacích problémoch, teda napr. pri pálení žáhy, hnačkách alebo zápche, všetko ale postupne..

Výskyt: aloe vera čiže aloa pravá je v súčasnej dobe rozšírená v suchších oblastiach všetkých kontinentov okrem Arktídy. Pôvodná domovina však nie je doteraz úplne známa, hoci býva najčastejšie hľadaná na severe Afriky.

Opis a účinné látky: ide o trvalú zelenú rastlinu z čeľade asfodelovitých, ktorá dosahuje výšku až 90 cm. Jej listy sú kopijovité a na konci špicaté. Žltočervené kvety sa objavujú v auguste a vyrastajú v priamom racemosus kvetenstve. Plodom je trojpúzdrová nažka. Aloe vera obsahuje veľké množstvo účinných látok. Jedná sa o vitamíny (A, C, E, ale tiež B12), minerály (napr. Horčík, zinok, vápnik, draslík či mangán), aminokyseliny, glykozidy, tráviace enzýmy, saponíny, antrachinóny atď.

Užitočné časti: využívaný je predovšetkým gél z listov.

Liečivé účinky aloe very

Vzhľadom k vysokému obsahu vyššie spomenutých látok má aloa pravá výtečné účinky na ľudské zdravie. Kladne pôsobí napr. pri zažívacích problémoch, teda napr. pri pálení záhy, hnačke alebo zápche. Na tráviacu sústavu má blahodárne účinky celkovo, čo platí aj pre žalúdočné vredy a najrôznejšie črevné ťažkosti. Pozitívny vplyv môže mať aj v prípade, ak trpíte alergiami na rôzne potraviny. Vyskúšať ju ale možno aj pri vírusových infekciách, ak máte problémy s imunitou, látkovou výmenou, pečeňou alebo pankreasom. A navyše pomáha pri vylučovaní žlče.

Aloe vera možno tiež používať zvonka, a aj potom pôsobí veľmi zaujímavo. Predovšetkým vás môže efektívnejšie zbaviť rôznych kožných problémov vrátane akné, ekzémov, psoriázy a suchej pokožky. Má teda perfektné skrášľujúce účinky. Ďalej umožňuje lepší priebeh liečby popálenín, jaziev a oparenín. Ľuďom však vie pomôcť rovnako s nezdravými vlasmi, nechtami a aj pri problémoch s ústnou dutinou. Býva teda napr. doporučovaná po vytrhnutí zuba, lebo lieči ďasná. Aplikovať ju ale môžete aj pri zápaloch kĺbov.

Aloe vera v kuchyni

Aloe vera si môžete vypestovať aj doma (pozri nižšie) a využiť ju predovšetkým k príprave nápojov. Z listu je najprv nutné odrezať špicaté okraje, následne olúpať zelenú šupku a vydlabať vnútorný gél, ktorý je číry. Tento proces rozhodne nepodceňujte, pretože zelená časť listov môže spôsobovať nevoľnosť a hnačky! Navyše by ste nemali prekračovať odporúčanú dennú dávku gélu, ktorá je zhruba 5 lyžíc, inak sa môžu dostaviť tie isté ťažkosti. V každom prípade si môžete aleo vera zakúpiť v rôznych formách aj v obchodoch, pretože dnes je už bežne dostupná.

Aloa pravá a jej pestovanie

Aleo vera môžete jednoducho pestovať doma ako izbovú rastlinu. Ideálne je pre ňu ľahká priepustná pôda, pričom nevyžaduje časté polievanie. Potrebuje však dostatok slnečných lúčov, takže ju v lete ideálne umiestnite von. Len v naozaj veľkých teplách by ste mali rastlinu dať do tieňa a nemá príliš rada ani silnejšie vetry. V zime potom aloe pravú samozrejme dajte dovnútra, a to na nejaké suché a chladnejšie miesto. Potom totiž bude prosperovať.

Zdieľanie príspevku cez sociálne siete:

  • 2
    Shares

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*