Aloe vera: liečivka pre vnútorné i vonkajšie použitie

Latinský názov: Aloe barbadensis

Aloa pravá a jej pestovanie
Aloe vera

Vzhľadom k vysokému obsahu vyššie spomenutých látok má aloa pravá výtečné účinky na ľudské zdravie. Kladne pôsobí napr. pri zažívacích problémoch, teda napr. pri pálení záhy, hnačkách alebo zápche, všetko ale postupne..

Výskyt: aloe vera čiže aloa pravá je v súčasnej dobe rozšírená v suchších oblastiach všetkých kontinentov okrem Arktídy. Pôvodný domovina však nie je doteraz úplne známa, hoci býva najčastejšie hľadaná na severe Afriky.

Opis a účinné látky: ide o vytrvalú zelenú rastlinu z čeľade asfodelovitých, ktorá dosahuje výšku až 90 cm. Jej listy sú kopijovité a na konci špicaté. Žltočervené kvety sa objavujú v auguste a vyrastajú v priamom racemosus kvetenstvo. Plodom je trojpúzdrová nažka. Aloe vera obsahuje veľké množstvo účinných látok. Jedná sa o vitamíny (A, C, E, ale tiež B12), minerály (napr. Horčík, zinok, vápnik, draslík či mangán), aminokyseliny, glykozidy, tráviace enzýmy, saponíny, antrachinóny atď.

Užitočné časti: využívaný je predovšetkým gél z listov.

Liečivé účinky aloe very

Vzhľadom k vysokému obsahu vyššie spomenutých látok má aloa pravá výtečné účinky na ľudské zdravie. Kladne pôsobí napr. pri zažívacích problémoch, teda napr. pri pálení záhy, hnačke alebo zápche. Na tráviacu sústavu má blahodárne účinky celkovo, čo platí aj pre žalúdočné vredy a najrôznejšie črevné ťažkosti. Pozitívny vplyv môže mať aj v prípade, ak trpíte alergiami na rôzne potraviny. Vyskúšať ju ale možno aj pri vírusových infekciách, ak máte problémy s imunitou, látkovou výmenou, pečeňou alebo pankreasom. A navyše pomáha pri vylučovaní žlče.

Aloe veru možno tiež používať zvonka, a aj potom pôsobí veľmi zaujímavo. Predovšetkým vás môže efektívnejšie zbaviť rôznych kožných problémov vrátane akné, ekzémov, psoriázy a suchej pokožky. Má teda perfektné skrášľujúce účinky. Ďalej umožňuje lepší priebeh liečby popálenín, jaziev a oparenín. Ľuďom však vie pomôcť rovnako s nezdravými vlasmi, nechty aj pri problémoch s ústnou dutinou. Býva teda napr. doporučovaná po vytrhnutí zuba, lebo lieči ďasná. Aplikovať ju ale môžete aj pri zápaloch kĺbov.

Aloe vera v kuchyni

Aloe veru si môžete vypestovať aj doma (pozri nižšie) a využiť ju predovšetkým k prípade nápojov. Z listu je najprv nutné odrezať špicaté okraje, následne olúpať zelenú šupku a vydlabať vnútorné gél, ktorý je číry. Tento proces rozhodne nepodceňujte, pretože zelená časť listov môže spôsobovať nevoľnosť a hnačky! Navyše by ste nemali prekračovať odporúčanú dennú dávku gélu, ktorá činná zhruba 5 lyžíc, inak sa môžu dostaviť tie isté ťažkosti. V každom prípade si môžete aleo veru zakúpiť v rôznych formách aj v obchodoch, pretože dnes je už bežne dostupná.

Aloa pravá a jej pestovanie

Aleo veru môžete jednoducho pestovať doma ako izbovú rastlinu. Ideálne je pre ňu ľahká priepustná pôda, pričom nevyžaduje časté polievanie. Potrebuje však dostatok slnečných lúčov, takže ju v lete ideálne umiestnite von. Len v naozaj veľkých horko by ste mali rastlinu dať do tieňa a nemá príliš rada ani silnejší vetry. V zime potom aloe pravú samozrejme dajte dovnútra, a to na nejaké suché a chladnejšie stanovište. Potom totiž bude prosperovať.

Kontrola článku:
Dátum
Článok o
Aloe vera
Hodnotenie autora
51star1star1star1star1star

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*