Angínovník čínsky: pomôže pri angíne i iných problémoch

Latinský názov: Iris domestica či Belamcanda chinensis

Angínovník čínský

Angínovník čínsky a v ňom obsiahnuté účinné látky vedia dezinfikovať ústnu dutinu a krk a uvoľňovať hlieny, čo je veľmi vhodné pri angíne, kašli, zápaloch a chorobách hrdla alebo dýchacích ciest, všetko ale postupne …

Výskyt: ako už napovedá druhový názov, Angínovník pochádza z Východnej Ázie, kde sa vyskytuje najmä v tropických oblastiach. Ide pritom o súčasť tradičnej čínskej medicíny.

Opis a účinné látky: Angínovník čínsky je botanicky radený do čeľade kosatcovitých. Ide o rastlinu, ktorá v niektorých prípadoch dorastá do výšky až jedného metra. Má zelené mečovité listy a kvitne od júna do septembra. Kvety majú rôznu farbu, a to buď červenú, oranžovú či zlatožltú. Plodom je tobolka. Účinnými látkami sú predovšetkým triesloviny, flavonoidy, silice a glykozidy.

Užitočné časti: využívané bývajú listy aj podzemok.

Liečivé účinky angínovníku čínskeho

Kým druhový názov vypovedá o mieste pôvodu, rodové meno hovorí mnoho o liečivých účinkoch tejto rastliny. Predovšetkým sa pritom odporúča žuvanie listov angínovník čínskeho. Obsiahnuté účinné látky totiž vedia dezinfikovať ústnu dutinu a krk a uvoľňovať hlieny, čo je veľmi vhodné pri angíne, kašli, zápaloch a chorobách hrdla alebo dýchacích ciest. Zároveň sa často hovorí aj o pozitívnych účinkoch na hlasivky, takže ho môžu vyskúšať aj ľudia, ktorí potrebujú mať túto časť tela v úplnom poriadku.

Okrem listov je veľmi účinný tiež odvar zo sušeného podzemku, ktorý možno využiť pri rôznych ďalších neduhoch. Medzi najzaujímavejšie nepochybne patrí kladný vplyv pri reumatických problémoch či počas problémov so zažívaním, akými sú napr. zápcha alebo nadúvanie. Angínovník čínsky pôsobí tiež močopudne, čo tiež nie je zanedbateľné. V tradičnej čínskej medicíne sa tiež používa pri hadích uštipnutiach, túto vlastnosť však v našich podmienkach našťastie asi príliš nevyužijeme.

Pozor na správne užívanie angínovníku!

Angínovník čínsky stačí vypestovať (pozri nižšie), následne odtrhnúť či odstrihnúť list a začať ho žuť. Možno potom budete sami prekvapení, ako obsiahnuté účinné látky pôsobia rýchlo a efektívne. Nebýva však doporučované žuvanie častejšie ako šesťkrát denne. Angínovník totiž okrem vyššie uvedených látok obsahuje tiež niektoré alkaloidy, vďaka čomu môže pri nadmernej konzumácii pôsobiť mierne toxicky. Existujú aj správy o alergických reakciách, ale tie sú skôr výnimočné.

Ako angínovník čínsky pestovať?

Nie je to zložité. Môžete ho pestovať ako izbovú rastlinu. Vzhľadom k tropickému pôvodu však potrebuje slnečné svetlo, takže by ste ho mali umiestniť bližšie k oknám. Zalievať ho potom nemusíte nijako prehnane a vhodné je aj prihnojenie zhruba raz za dva týždne. Medzi jarou a jeseňou možno Angínovník čínsky zasadiť aj do vonkajšieho prostredia. Na zimu by ste ho však mali premiestniť do väčšieho tepla, hoci môže prežiť aj vonku.

Zdieľanie príspevku cez sociálne siete:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*