Archangelika lekárska: bylinka (nielen) s anjelskými účinkami

Latinský název: Archangelica officinalis

Archangelika lekárska liečivka
Archangelika lekárska

Liečivé účinky archangeliky lekárskej boli známe už v ďalekej minulosti a pre mnohých z nich je využívaná dodnes. Táto bylina napríklad podporuje trávenie a tlmí nadúvanie, zároveň pôsobí kladne pri nechutenstve aj žalúdočnej neuróze, všetko ale postupne …

Výskyt: angelika sa pôvodne vyskytovala v studených častiach Európy, a to predovšetkým v Škandinávii, Grónsku a pod. Postupom času sa však začala pestovať aj v iných oblastiach a nakoniec zdivočené tiež v strednej Európe vrátane Slovenska. Navyše sa oddávna vyskytuje aj v severných oblastiach Ázie.

Opis a účinné látky: ide o dvojročnú až viacročnú rastlinu z čeľade miříkovitých, ktorá je veľmi statná. Jej výška totiž môže presahovať aj 2 metre. V prvom roku života tvoria archangelika lekárska ružicu prízemných listov, kým v ďalších rokoch kvitne. Kvety sú obojpohlavné, pričom sa objavujú od júla do polovice augusta. Plodom sú dvojnažky, ktoré však prináša iba jediný raz a následne hynie. Medzi zaujímavé účinnej látky patria horčiny, silice, flavonoidy, triesloviny, tanín alebo pektín.

Užitočné časti: rastlina je zbieraná predovšetkým pre svoj koreň a semená, ktoré obsahujú účinné látky vo veľkej miere.

Liečivé účinky archangeliky lekárskej

Liečivé účinky archangeliky lekárskej boli známe už v ďalekej minulosti a pre mnohých z nich je využívaná dodnes. Táto bylina napríklad podporuje trávenie a tlmí nadúvanie, zároveň pôsobí kladne pri nechutenstve aj žalúdočnej neuróze. Navyše pomáha organizmu s látkovou premenou (metabolizmus) a dokáže stimulovať nervovú sústavu. Okrem toho môže pomôcť s nadmierou stresu a s komplikáciami dýchacích ciest. A užívaná býva tiež pre svoje potopudné a močopudné účinky.

Archangelika lekárska vie tiež regulovať činnosť žliaz s vnútornou sekréciou, stimuluje srdce, spevňuje cievne steny a užíva sa tiež ako kloktadlo pri zápaloch ústnej dutiny. Ženám je doporučovaná aj pri menštruačných bolestiach. Významné je tiež jej vonkajšie použitie, a to konkrétne ako súčasť kúpeľov pri reumatických ochoreniach a bolestiach svalov. Avšak pozor! Rastlina by nemala byť používaná v období tehotenstva a dojčenia ani pri zápaloch obličiek a vredoch.

Upozorňujeme: archangeliku lekársku by ste ostatne nemali užívať ani za normálnych okolností veľa a dlhodobo. Potom totiž môže negatívne pôsobiť na pokožku, ktorá sa stanú náchylnú na slnečné žiarenie.

Kuchynské použitie archangeliky lekárskej

Archangelika má horkastú chuť a silnú vôňu. Používa sa teda ako korenie, a to napr. Do polievok, omáčok či šalátov. Semená či koreň tejto bylinky sú navyše vďaka svojej aromatickej vôni využívaná na prípravu rôznych likérov. Vzhľadom na svoje liečivým účinkom sa pritom často jedná o likéry žalúdočnú. Semená archangeliky lekárskej sa tiež používajú na prípravu čajov. Avšak vzhľadom na uvedené vedľajším účinkom by ste to s ich užívaním nemali v žiadnom prípade preháňať.

Recept na andělikové víno: najprv zalejete 5 lyžíc nasekaného koreňa červeným vínom a necháte lúhovať pri teplote približne 20 ° C. Občas je vhodné pretrepať. Následne už len precedíte a máte hotovo.

Zdieľanie príspevku cez sociálne siete:

1 komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*