Bedrovník aníz: korenie s mnohými pozitívnymi účinkami

Latinský názov: Pimpinella anisum L.

Bedrovník aníz semená
Bedrovník aníz semená

Aníz je síce korenie, ale nie hocijaké korenia. Má totiž veľmi zaujímavé liečivé účinky. Tak napríklad vie efektívne tlmiť bolesti, kŕče a migrény. Pozitívne pôsobí aj na tráviace ústrojenstvo, pretože posilňuje žalúdok, podporuje chuť do jedla, zvyšuje vylučovanie tráviacich enzýmov, odstraňuje žalúdočné kŕče a nevoľnosti – najskôr ale postupne.

Výskyt: pôvodné domovinou bedrovníka anízu bola oblasť Stredomoria, a to vrátane Malej Ázie. Dnes je tiež pestovaný najmä v tejto oblasti, ale aj v Indii či Mexiku. V teplejších oblastiach sa zároveň pestuje aj na našom území.

Opis a účinné látky: aníz je jednoročná bylina z čeľade miříkovitých, ktorá dorastá do výšky 60 cm a má mierne ryhovanou lodyhu. Spodné jednoduché listy sú srdcovité a zubaté, prostredné sperené a hornej trojpočetné přenosečné. Rastlina kvitne od mája do júna a jej kvety majú bielu farbu. Plodom je dvounažka. Práve plody obsahujú silice a ďalšie účinné látky.

Užitočné časti: používa sa predovšetkým plod.

Pestré liečivé účinky anízu

Aníz je síce korenie, ale nie hocijaké korenia. Má totiž veľmi zaujímavé liečivé účinky. Tak napríklad vie efektívne tlmiť bolesti, kŕče a migrény. Pozitívne pôsobí aj na tráviace ústrojenstvo, pretože posilňuje žalúdok, podporuje chuť do jedla, zvyšuje vylučovanie tráviacich enzýmov, odstraňuje žalúdočné kŕče a nevoľnosti. Navyše zabraňuje nadúvaniu a zvyšuje tvorbu žlče. Kladný vplyv má aj na črevá, pretože dokáže odstraňovať hnilobné procesy a odporúčaný je pri črevnej chrípke a kataru. Využívaný je aj pri ochorení očí a uplatnenie nachádza aj v prírodnej kozmetike.

Bedrovník aníz je výborným prostriedkom k ľahšiemu vykašliavanie a celkovo podporuje funkcie dýchacej sústavy. Preto je odporúčaný aj ľuďom s ochorením priedušiek alebo astmou, ale tiež tým, ktorí chcú skoncovať s fajčením. Nutné doplniť, že aníz je vhodný aj pre deti, a to nielen pri vyššie zmienené plynatosti, ale tiež pri hnačkách. Okrem toho ho môžu užívať aj dojčiace ženy, pretože podporuje tvorbu materského mlieka. V ňom sa navyše prenáša jeho pozitívne účinky.

Mohlo by vás zaujímať: bedrovník aníz sa používa vo farmaceutickom priemysle aj trochu špecifickým spôsobom. S jeho pomocou, respektíve s pomocou anízových silíc je totiž upravovaná nepríjemná chuť mnohých liečiv.

Kuchynské využitie bedrovníka anízu

Aníz má sladko korenistú chuť, pre ktorú sa už už bolo pominulo hodne rokov používa ako korenie. Obľúbený je pritom napr. V čínskej či indickej kuchyni, však uplatnenie nachádza aj u nás. Využívaný je napr. Na dochutenie pikantných omáčok, rôznych druhov rýb a mäsa, ale aj sladkých jedál (koláčov, cukroviniek) či ovocných kompótov. Používa sa aj pri výrobe alkoholických nápojov a na príprave mnohých zdravých čajov. Uplatnenie anízu je teda naozaj široké. Pri jeho skladovaní vám ale odporúčame miesta, kde na neho nebudú príliš pôsobiť slnečné lúče.

Recept na čaj pre dojčiace mamičky: zmiešate aníz, jastrabiny a feniklová semená (všetkého jednu lyžičku). Potom zalejete zhruba 3 dl vriacej vody, necháte cca 10 lúhovať, precedíte a je hotovo.

Zdieľanie príspevku cez sociálne siete:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*