Camu-camu: perfektný zdroj prírodného vitamínu C

Ovocie Camu Camu s vysokým obsahom vitamínu C.
Ovocie Camu Camu

Camu-camu: perfektné zdroj prírodného vitamínu C

Názov „camu-camu“ znie dosť exoticky a väčšina ľudí v Českej republike ho zrejme nikdy nepočula. Niektoré možno napadne súvislosť so známou food blogerkou Kamu, ale s tou neexistuje žiadna spojitosť. Hoci nejaká predsa. Camu-camu je totiž potravina, konkrétne ovocie z Južnej Ameriky, ktoré rastie na amazonskom kríkmi s botanickým názvom Myrciaria dubia a postupom času sa zrejme dostane do všeobecnejšieho povedomia aj u nás. V západných krajinách k tomu už napokon došlo, a to predovšetkým pre jeho priaznivé účinky na zdravie.

Camu-camu ako „super ovocie“

Camu-camu je stále známejšia aj mimo oblasti Amazónie, kde z neho oi. Pripravujú džúsy či zmrzlinu, ale v poslednej dobe dokonca dostalo nálepku „super ovocia“. Pýtate sa prečo? Asi najväčšiu zásluhu na tom má obsah vitamínu C, čo je jeden z vôbec najdôležitejších vitamínov. Camu-camu pritom obsahuje až 60 × viac „Céčka“ ako pomaranč! Niekedy sa koniec koncov hovorí o tom, že žiadna iná potravina na planéte Zem toľko vitamínu C neobsahuje, čo rozhodne stojí za zdôraznenie.
Toto amazonskej ovocie, ktoré je fialovo-červenej a má tvar bobule, práve vďaka vysokému obsahu prírodného vitamínu C značne ovplyvňuje fungovanie imunitného systému. A netreba asi siahodlho rozvádzať, ako je podstatné, aby naše imunitu fungovala čo možno najlepšie. Potom totiž dokáže účinne likvidovať zdravotne škodlivé látky. Pravidelná konzumácia camu-camu teda napriklad pomáha telu brániť sa proti vírusovým infekciám, tzn. proti chrípke a pod.
Navyše obsahuje aj veľké množstvo ďalších účinných látok, z ktorých musíme menovať predovšetkým minerálne látky ako železo či vápnik, iné vitamíny (najmä zo skupiny B), antioxidanty, flavonoidy, bielkoviny a aminokyseliny. Camu-camu tak oi. Pozitívne pôsobí na fungovanie mozgu a nervovej sústavy. Konkrétne podporuje koncentráciu a pamäť, zároveň upokojuje a pôsobí antidepresívne, a to bez vedľajších účinkov. Doplňme aj kladný vplyv na vitalitu, pričom celkovo spomaľuje proces starnutia.

Možno si u nás camu-camu zaobstarať?

Camu-camu u nás zoženiete, ale zatiaľ nie ako čerstvé ovocie. Rôzne špecializované obchody sa zdravú výživu však predávajú kapsule a prášok z jeho dužiny. Ten môžete následne použiť na prípravu nápojov či na dochutenie zmrzliny a cukroviniek všeobecne. Samozrejme možno ale praktizovať aj priamu konzumáciu. V každom prípade vám môžeme kapsule aj prášok určite odporučiť a nezostáva než dúfať, že sa camu-camu v blízkej dobe objaví na pultoch obchodov aj čerstvé.

Zdieľanie príspevku cez sociálne siete:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*