Chlorella a jej účinky

[dropcap]Ch[/dropcap]Chlorella je sladkovodné jednobunkovú riasou zelenej farby, ktoré sa darí v teplom klimatickom páse (rastie predovšetkým v Ázii a Austrálii). Ak by sme chceli sledovať jej vývoj, museli by sme sa vrátiť ďaleko do minulosti, a to až o niekoľko miliónov rokov. Aj keď by takýto výprava mohla byť zaujímavá, nižšie sa zameriame na jej vlastnosti na ľudský organizmus. Táto riasa je totiž často radená medzi tzv. „Super-potraviny“. Už z tohto tvrdenia je zrejmé, že účinky chlorelly sú viac než pozitívne.

Liečivé účinky chlorelly

Z hľadiska obsahu účinných látok chlorella vyniká predovšetkým množstvom vitamínov (A, B1, B2, B3, B6, B12, C, E, K) a minerálnych látok (napr. Draslík, železo, vápnik, horčík, sodík alebo fosfor). Menovať však musíme takisto esenciálne aminokyseliny, antioxidanty, betakarotén, chlorofyl, vlákninu a enzýmy. Užíva sa pritom vo forme rôznych výťažkov či tablet. Aké sú ale konkrétne účinky pravidelného príjmu doplnkov stravy, v ktorých je obsiahnutá?

  • Posilnenie prirodzenej obranyschopnosti. Kvalitné zelené potraviny (spoločne s chlorellou napr. Zelený jačmeň) všeobecne pomáhajú telu v obrane proti negatívnym vplyvom prostredia.
  • Detoxikačné účinky. Ľudský organizmus vstrebáva dennodenne rad škodlivých látok. Aj proti nim vie chlorella účinne pomôcť, pretože na seba viaže toxíny a pomáha s ich vylučovaním.
  • Kladný vplyv na regeneráciu. Svojimi vlastnosťami dokáže táto riasa stimulovať regeneráciu, z čoho je zrejmé, že je často vyzdvihovaná tiež pre svoje omladzujúce účinky.
  • Pomoc v boji s rakovinou. Hoci bola takéto účinky skôr spochybňované, aktuálne mnoho štúdií skutočne uvádza zlepšenie zdravotného stavu pacientov postihnutých týmto ochorením.
  • Ďalšie pozitívne pôsobenie chlorelly. Lepšie zažívanie, zlepšenie krvného obrazu a cievnych funkcií či kladný vplyv na funkciu tráviaceho systém – (nielen) toho všetkého je možné s pomocou chlorelly dosiahnuť.

Existujú vedľajšie účinky chlorelly?

Chlorella nebýva doporučovaná deťom do troch rokov veku, minimálne vo forme tabliet, prípadne tehotným a dojčiacim ženám. Ako už sme uviedli, táto riasa pomáha s vylučovaním škodlivých látok z tela, ktoré sa však dostávajú von aj v materskom mlieku. V každom prípade kontraindikácie s liekmi uvádzané nie sú. Dôležité však je, aby ste ich nekonzumovali súčasne, pretože potom sa znižuje účinnosť liekov (opäť vďaka detoxikačným vlastnostiam chlorelly).

Odporúčame: chlorella je naopak veľmi vhodná pre vegetariánov a vegánov, pretože obsahuje 58% vysoko stráviteľných rastlinných bielkovín.

Chlorella produkty na Slovensku

V Českej republike je pomerné jednoduché zohnať chlorellu či už ide o produkty značky Medicol, Walmark alebo veľmi obľúbenú značku chlorella Green Ways, tú sme mali možnosť osobne vyskúšať a môžeme teda odporučiť.

Zdieľanie príspevku cez sociálne siete:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*