Chmel otáčivý sa nepoužíva iba pri výrobe piva

Latinský názov: Humulus lupulus

Chmel

Dnes si predstavíme v SR tolik obľúbenú rastlinu a to je chmel. Chmel má niekoľko zaujímavých účinkov na ľudské zdravie. Tak napr. pôsobí sedatívne, môže teda pomáhať napr. s neklidom, podráždením alebo pri poruchách spánku, všetko ale postupne …

Výskyt: vzhľadom na jeho využitie pri výrobe piva sa pestuje v SR. Pěstován je na mnohých ďalších miestach sveta, pričom sa vyskytuje na všetkých kontinentoch okrem Arktídy.

Popis a účinná látka: jedná sa o popínavú pôdu z čeledi konopovitých. Chmel má štvorhrannú pravotočivú líniu a listy sú dlhé a štvorcové a členité. Kvete v máji a júni, pričom samice kvetov majú zelenú farbu, zatiaľ čo mužská farba žlutavou. Plodem je nažka. Medzi účinné látky patria silice s terpenoidmi, flavonoidy, trávniky, horčice a cholín.

Užitečné časti: využívané sú chmelové šištice, prípadne chmelové žlázy.

Léčivé účinky chmelu otáčivého

Chmel má niekoľko zaujímavých účinkov na ľudské zdravie. Tak napr. pôsobí sedatívne, môže teda pomáhať napr. s neklidom, podrážděním anebo pri poruchách spánku. Zároveň by mal určitým spôsobom znížiť sexuálnu aktivitu. Účinkuje tiež pri potížích s tráviacou sústavou a dokáže povzbudit chuť k jedlu. Chmel tiež pôsobí diureticky, tzn. močopudně – má teda aj pozitívny vplyv na renál. Vyskúšať ho tiež pri svalových křečích alebo pri problémoch s vredy.

Liečivé účinky chmele otáčavého sú preto veľmi zaujímavé, ale musíme upozorniť na jeden paradox. Bylina je totiž najúčinnejšia, avšak v tomto stave môže spôsobiť určité komplikácie ako napr. alergická reakcia, podráždenie kože atď. Tieto prípadné problémy vylúčia, ak nastane klesanie. Buď jak je, všeobecne sa nedoporučuje ľuďom s depresiami, rovnako ako aj pre tehotné ženy, pretože môže pôsobiť na utečenec.

Ako chmel konzumovat? Tak napríklad 0,5 až 1 gram šišticu pretiahnite 150 ml varu vody a nechajte asi 10 min.

Ďalšie využitie chmele

Chmelové šištice sú využívané pri výrobe piva, pretože tento veľmi obľúbený nápoj na našom trhu dodáva typický odšťavovač a chuť. Takové uplatnenie je pochopiteľne všeobecne známe. Čo je však podstatne menej, že mladé výhonky chmele bývajú používané aj ako zelenina, môžete ich využiť v zelených salatách, polievkach, nakladať ich alebo použiť ako súčasť ďalších jedál. Okrem toho sa chmeľ používa aj pri výrobe kozmetických prípravkov, hoci táto využiteľnosť je oveľa menšia.

Pěstování chmelu na vlastnom pozemku?

Chmel sa samozrejme pěstuje hlavne na chmeľniciach, avšak si ho môžete pestovať aj na svojom pozemku, napríklad ako orná rastlina. Potrebuje väčšiu plochu, na čo určite nezabudnite. V každom prípade môžete s jeho pomocou skrášlit časť domu alebo pozemku. Pěstování chmelu otáčivého je jednoduché, stačí len dostatok slnka. Na druhej strane sa musí dopĺňať, že k okrasným účelům sa používa najmä chmel japonský (Humulus japonicus).

Zdieľanie príspevku cez sociálne siete:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*