Chutný a zdravý púpavový med

Recepty z byliniek

Púpavový med vlastne nie je med ako skôr sirup, to však nič nemení na tom, že snúbi hneď niekoľko pozitív. Predovšetkým sa ľahko pripravuje, ďalej výborne chutí a v neposlednom rade nemožno opomenúť ani jeho kladné účinky na ľudské zdravie. Ak chcete teda rozšíriť svoju domácu „lekáreň“ o niečo chutné a zdravého, rozhodne si ho môžete skúsiť pripraviť. Ak neviete ako na to, na nasledujúcich riadkoch vám poradíme postup krok za krokom.

Ako si doma pripraviť púpavový med?

Najťažším krokom na celej príprave púpavového medu je zozbierať hlavičky kvetov púpav, ktorých je potreba väčšie množstvo. Ak už je ale budete mať doma, ďalší postup je už pomerne jednoduchý. Uvidíte sami.

1. Budete potrebovať cca 400 púpavových kvetov, ktoré by ste mali oprat pod tečúcou vodou. Takto sa zbavíte hmyzu, na druhú stranu tiež peľu. Krok teda sami zvážte.
2. Oprané kvety vložíte do hrnca a zalejete 2 litre vody.
3. Na kolieska nakrájate 2 umyté citróny, ktoré bez kôstok pridáte do hrnca.
4. Celú zmes privediete do varu a povaríte cca štvrť hodinky.
5. Výsledný nálev nechajte lúhovať do druhého dňa.
6. Potom je zmes nutné precediť do ďalšieho hrnca.
7. Následne pridáte približne 2 kg cukru a necháte opäť variť, tentokrát zhruba 90 minút.
8. Nezabúdajte pravidelne miešať.
9. Skončite, až začne mať obsah hrnca „medovú“ konzistenciu.
10. Potom už len stačí rozliať do pohárov a uzavrieť viečkom.
Odporúčame: púpavový med môžete konzumovať rovnako ako med včelí, tzn. Treba na raňajky na pečive, alebo pridať do čaju.

Aké sú účinky púpavového medu?

Púpave sme sa venovali v samostatnom článku, takže ak by vás zaujímali podrobnosti o tejto liečivej rastline, môžete si ho prečítať. Na tomto mieste sa preto na účinky púpavového medu zameriame len v skratke. Predovšetkým ho môžete konzumovať pri prechladnutí a kašli. Púpava má však pozitívny vplyv aj na močové ústrojenstvo, tráviacu sústavu, žlčník, pečeň a slezinu. Takisto pomáha čistiť krv, pozitívne pôsobí na poruchy metabolizmu a vyskúšať ju možno aj pri pálení záhy.

Zdieľanie príspevku cez sociálne siete:

  • 1
    Share

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*