Deväťsil lekársky a jeho účinky

Latinský názov: Petasites hybridus L.

Deväťsilu boli predtým prisudzované zázračné liečivé účinky, čomu napovedá aj jeho názov. V stredoveku bol totiž používaný proti mnohým zákerným chorobám, a to vrátane moru. Koreň pritom nachádzal uplatnenie aj pri ťažkostiach s črevnými hlístmi, najskôr však postupne.

Výskyt: Deväťsil lekársky rastie na západe a severe Ázie, rovnako ako v prakticky v celej Európe. Bežne sa teda vyskytuje aj v Českej republike, a to hlavne vo vyšších nadmorských výškach.

Opis a účinné látky: táto trváca bylina je radená do čeľade astrovité a dorastá do výšky 50 cm. Má silný podzemok a jej kvety v hroznovitých úboroch majú purpurovú či ružovú farbu, pričom sa objavujú už v marci. K odkvitaniu potom dochádza väčšinou v priebehu mája. V tomto období sa predlžuje stonka (až do 1 m) a len začínajú vyrastať listy, ktoré môžu dosahovať rozpätie až 50 cm. Deväťsil obsahuje silicu, triesloviny, horčiny, sliz, fenol, cholín, inulín a ďalšie účinné látky.

Užitočné časti: používaný je predovšetkým podzemok s listami, v minulosti tiež koreň.

Účinky deväťsilu lekárskeho v stredoveku a dnes

Deväťsilu boli predtým prisudzované zázračné liečivé účinky, čomu napovedá aj jeho názov. V stredoveku bol totiž používaný proti mnohým zákerným chorobám, a to vrátane moru. Koreň pritom nachádzal uplatnenie aj pri ťažkostiach s črevnými hlísty. Rovnako dnes je deväťsil často využívaný pri najrôznejších zdravotných komplikáciách. Konkrétne býva odporúčaný pri problémoch s močovým ústrojenstvom a žlčníkom, pričom pôsobí protireumaticky, močopudne, potopudne a rovnako pri zápche.

Deväťsil lekársky pomáha aj pri liečbe chorôb dýchacích ciest, a to vrátane kašľa alebo astmy. Rastlina má kladný vplyv aj na látkovú výmenu, používaná môže byť aj pri kŕčoch žalúdka a dne čiže pakostnici. Listy deväťsilu sa osvedčili aj pri vonkajšom použití, a to najmä na reumatické ťažkosti, odreniny či vyvrtnutia a opuchy kĺbov. A ako si ho pripraviť? Prášok z podzemku možno zvariť s vínom a medom, alebo si môžete pripraviť efektívny čaj z listov či stonky.

Čaj z deväťsilu lekárskeho: stačí nechať vylúhovať stonku či listy v horúcej vode, a to zhruba po dobu 20 minút. Ak vám výsledný nápoj nezachutí, je ho pochopiteľne možné dochutiť napríklad medom.

Zdieľanie príspevku cez sociálne siete:

  • 6
    Shares

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*