Violka vonná: voňavá liečivka do každej domácnosti

Latinský názov: Viola odorata L.

Fialka je využívaná ako liečivka veľmi dlho a ani dnes sa na tom vôbec nič nemení. Ak napr. Trpíte kašľom, čaj alebo sirup z fialky predstavuje účinnú zbraň k jeho potlačenie. Saponíny v nej obsiahnuté totiž ovplyvňujú vykašliavanie.

Výskyt: fialka vonná v súčasnosti rastie takmer po celom svete. Natrhať si ju môžu ľudia v Európe, Ázii, severnej Afrike, Severnej Amerike alebo na Novom Zélande. Na našom území je v každom prípade pestovaná už od stredoveku.

Opis a účinné látky: fialka je vlastne ľudový názov. Táto rastlina sa v skutočnosti volá fialka voňavá. Ide pritom o vytrvalú bylinu z čeľade violkovitých, ktorá je vysoká cca 10 až 20 cm. Listy má v prízemnej ružici, sú vajcovité až okrúhle, na báze srdcovité a na vrchole zaokrúhlené. Fialka kvitne predovšetkým na jar. Ako napovedá sám názov, kvety sú napospol tmavo fialovej, pričom disponujú intenzívnou vôňou. Plodom je tobolka. Medzi najdôležitejšie účinné látky patria saponíny, glykozidy, violin, éterický olej, hojivý sliz alebo zlúčenina kyseliny salicylovej (tzv. Metyl salicylát).

Užitočné časti: väčšina vyššie spomínaných účinných látok je obsiahnutá v vňati, k liečivým účelom sú však využívané aj listy a kvety.

Liečivé účinky fialky vonné

Fialka je využívaná ako liečivka veľmi dlho a ani dnes sa na tom vôbec nič nemení. Ak napr. Trpíte kašľom, čaj alebo sirup z fialky predstavuje účinnú zbraň k jeho potlačenie. Saponíny v nej obsiahnuté totiž ovplyvňujú vykašliavanie. Rovnako pri ďalších problémoch môžete siahnuť po týchto liečivých nápojoch, pretože dokážu uvoľňovať zahlienenie, pôsobí kladne pri astme a iných problémoch s dýchacími cestami a pomáhajú aj pri bolestiach hlavy, zachrípnutí či krčných zápaloch.

Violka vonná má aj niektoré ďalšie pozitívne účinky. Možno ju napríklad používať na detoxikáciu krvi a podpore imunitného systému. Navyše pôsobí močopudne. Okrem toho sa ponúka aj vonkajšie využitie. Účinná je totiž pri rôznych kožných problémoch, prípadne pri ťažkostiach s reumatizmom či svalstvom a používa sa aj ako kloktadlo. Kvety fialky boli najmä v minulosti vzhľadom na svoju intenzívnu vôňu hojne používané tiež v parfumérii a dokonca sa aj kandovali a používali ako cukrovinky.

Recept na chutný a zdravý violkový sirup: približne 50 g kvetov fialky vonné bez kalichu prelejete 100 ml horúcej vody. Následne ponecháte 24 hodín lúhovať a precedíte. Potom rozpustíte 150 g cukru, necháte zhruba 20 minút variť a opäť precedíte (optimálne cez plátno). A užívaní? Stačí jedna čajová lyžička trikrát denne.

Zdieľanie príspevku cez sociálne siete:

  • 1
    Share

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*