Harmanček (rumanček, kamilky) – najúčinnejšia ukľudnujúca rastlina na Zemi?

Latinský názov: Matricaria recutita/chamomilla

Harmanček pravý – poznáme ho pod pojmom harmanček, ale aj kamilka či rumanček pravý (Matricaria recutita/chamomilla) patrí medzi jednoročné vonné bylinky. Hoci už samotný jeho výzor vyzerá pomerne zaujímavo (spoznať ho možno podľa typických bielych lístkov okolo žltého kvetného lôžka), vyhľadávaný je v prvom rade pre svoje liečivé účinky. Ako by aj nie, keď jeho ekvivalentné označenie znie „harmanček lekársky“. Dokonca býva označovaný za najúčinnejší upokojujúcu rastlinu na Zemi, čo samo o sebe o mnohom svedčí. Predstavme si teda vplyvy harmančeka na zdravie podrobnejšie.

Upokojujúce a ďalšie účinky harmančeka

Harmanček obsahuje rôzne liečivé substancie. Za všetky menujme aspoň modrú silicu či apigenin. Navyše si ho môžete zaobstarať, alebo koniec koncov sami pripraviť v mnohých formách. Veľmi známy je pochopiteľne harmančekový čaj, ale existujú aj masti, krémy, tabletky či rôzne tinktúry (pozri nižšie). A samotné užívanie sa samozrejme líši podľa toho, akých účinkov chcete s pomocou harmančeka pravého dosiahnuť.

V úvode sme spomenuli, že sa jedná predovšetkým o veľmi účinnú upokojujúcu bylinku, čo navyše platí pre telo i myseľ. Harmanček totiž dokáže upokojovať rôzne bolesti, zápaly, kŕče, vyrážky aj infekcie a pozitívne pôsobí aj pri žalúdočných nevoľnostiach. Možno ho užívať aj pri nadúvaní či bolestiach zubov. Zároveň však zmierňuje stres a celkovo tíši nervové napätie. Ak sa chcete teda psychicky uvoľniť, tu máte vynikajúcu možnosť, ako to dosiahnuť jednoducho a pomerne efektívne.

Nemali by sme však zabúdať ani na ďalšie pozitívne účinky harmančeka. S pomocou nálevu je možné napríklad dosiahnuť väčšiu lesklosť a pevnosť vlasov, pleťová voda s jeho prímesou zase dokáže ošetrovať suchú a vrásčitú kožu. Predovšetkým ale musíme spomenúť nedávne vedecké štúdie, ktoré dokázali, že vyššie uvedená zlúčenina apigenin oslabuje rakovinové bunky a zabraňuje ich šíreniu aj množeniu. Jej protinádorové účinky boli objavené napr. U rakoviny kože, krvi, žalúdka, pečene, hrubého čreva, pľúc, štítnej žľazy, prsníka i vaječníkov.

V neposlednom rade sa zamerajme na skutočnosť, že je harmanček v odporúčaných dávkach veľmi vhodný aj pre deti, a to predovšetkým pri kŕčoch a bolestiach brucha. Zároveň ho môžu užívať aj tehotné a dojčiace ženy. Ba čo viac, jeho uplatnenie sa nemusí obmedzovať iba na človeka, pretože ho môžete podávať pri hnačkách či nedobre sa hojacich ranách aj svojim štvornohým miláčikom.

Príprava kamilkového čaju

Jednotlivé prípravky obsahujúce harmanček si pochopiteľne môžete kúpiť v niektorom z kamenných či internetových obchodov. Mnohé si však môžete veľmi ľahko pripraviť aj doma. Tak napríklad pri výrobe harmančekového čaju stačí jednu kávovú lyžičku tejto bylinky spariť a vylúhovať vo štvrť litry horúcej vody. Z harmančeka si je možné jednoducho pripraviť aj prísadu do kúpeľa či vyrobiť liečivý obklad. Problém potom nie je ani vytvoriť paru, ktorá účinne uvoľňuje nos – približne jednu polievkovú lyžicu iba zalejete štvrť litrom vody.

Zdieľanie príspevku cez sociálne siete:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*