Himalájska soľ umožňuje dochucovať pokrmy zdravšie

Himalájska soľ sa ťaží v Ázii
Himalájska soľ

Hoci je soľ nad zlato, zároveň musíme dodať, že nie je soľ ako soľ. Do tých obyčajných totiž bývajú pridávané látky, ktoré nie sú práve najzdravšie. Ono ani časté solenie nám príliš neprospieva, zvlášť, keď už je soľ mnohokrát prítomná vo všedne kupovaných potravinách. Túto zlúčeninu by sme síce nemali z našich jedálničkov vyradiť úplne, ale výrazne jej používanie obmedziť. A navyše nahradiť tú bežnú zdravšími alternatívami, medzi ktoré nepochybne patrí aj himalájska soľ.

Prečo prestať používať lacnú stolný soľ?

Možno sa to nezdá, ale klasická kuchynská soľ sa od tej prírodnej veľmi líšia. Zvyčajne je totiž výrazne rafinovaná a jedná sa vlastne o takmer čistý chlorid sodný. Navyše sú do nej veľmi často pridávané chemikálie (najmä látky proti spečenie), čo jej zdravotnom účinkom rozhodne nepomáha. Naopak dôsledkom jej zvýšenej konzumácie sú negatíva ako zadržiavanie vody či vysoký krvný tlak, pričom musíme dodať, že sa jej telo i ťažko zbavuje, čo má vplyv na našu vitalitu!

Himalájska soľ ako kvalitný zdroj minerálnych látok

Himalájska soľ sa ťaží v Ázii, čo napokon vyplýva už zo samotného názvu. Keďže je predávaná v prirodzenom stave, neobsahuje žiadne vyššie spomínané chemikálie, naopak v nej je prítomné množstvo dôležitých minerálnych látok, medzi ktorými musíme menovať predovšetkým horčík, vápnik, železo, sodík či draslík. Z vyššie uvedených dôvodov teda nezaťažuje organizmus, pretože sa metabolizuje bez straty energie. Oproti bežne dostupné stolovej soli sa skrátka jedná o dosť výrazný rozdiel.

Ak stále váhate, či na himalájskou soľ prejsť, rozhodovanie vám možno uľahčíme jej účinkami na ľudské zdravie. Má totiž napr. poblozitívny vplyv na obličky, čo je opäť pravý opak bežnej kuchynskej soli. Navyše dokáže pomôcť regulovať krvný tlak, hladinu cukru v krvi a kladne pôsobí tiež na cievy. Okrem toho pomáha udržiavať správne pH v tele i absorbovať živiny. V neposlednom rade sa konzumácia himalájskej soli môže prejaviť aj na lepšom fungovaní nervovej sústavy.

Kde himalájskou soľ zakúpiť?

V súčasnej dobe je himalájska soľ stále „výsadou“ obchodov so zdravou výživou. Existuje pritom v dvoch základných formách, a to buď ako hrubozrnná, alebo mletá. Ak sa zameriame na finančnú stránku, pravdou je, že niektoré alternatívy bežnej kuchynskej soli sú naozaj drahé. Toto však o himalájske neplatí! Iste, stále je drahšie ako tie v obchodných domoch, však jej nákup váš rodinný rozpočet rozhodne „bolieť“ nebude. A navyše šetriť na zdraví sa rovnako nakoniec nevyplatí.

Odporúčame: soľ je dôležitou zlúčeninou pre životné funkcie väčšiny organizmov na Zemi. Avšak pozor! Aj zvýšená konzumácia himalájske soli môže viesť k zdravotným problémom, takže jej používanie tiež nepreháňajte.

Zdieľanie príspevku cez sociálne siete:

  • 3
    Shares

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*