Imelo biele: tajomná rastlina s liečivými účinkami

Latinský názov: Viscum album

Imelo biele

Účinky imela bieleho sa dajú považovať za naozaj zaujímavé. Uvádzané býva napr. V súvislosti so znížením krvného tlaku a upokojením srdcovej činnosti, takže je doporučované starším ľuďom, začneme ale postupne …

Výskyt: imelo bielo je dnes rozšírené na väčšine územia Európy, ale aj v mnohých oblastiach Ázie a rastie aj v Severnej Amerike.

Opis a účinné látky: jedná sa o poloparazitický rastlinu či skôr krík, ktorý sa vyskytuje na drevinách a radený ich do čeľade santálovitých. Jeho vetvy tvorí trsy s priemerom až 1 meter. Listy sú sediace a podlhovasté a žlté kvety sa objavujú v marci a apríli. Plodom je nepravá bobule, ktorá má v Európe bielu či mierne žltkastú farbu. Imelo biele obsahuje polypeptidy, lektíny (najmä glykoproteíny), cholín, triterpenické kyseliny a ďalšie účinné látky.

Užitočné časti: používajú sa mladé vetvy s listami.

Imelo biele má liečivé účinky, ale…

Účinky imela bieleho sa dajú považovať za naozaj zaujímavé. Uvádzané býva napr. v súvislosti so znížením krvného tlaku a upokojením srdcovej činnosti, takže je doporučované starším ľuďom. Na tom sa napokon podieľa aj jeho pozitívne pôsobenie na ťažkosti kĺbov (zápaly a artrózy), prípadne na aterosklerózu, teda kôrnatenie tepien. Spomenúť navyše musíme aj močopudné účinky imela bieleho, rovnako ako podporu fungovania peristaltiky čriev, čo sú tiež zaujímavé vlastnosti.

Zároveň by malo účinkovať na ťažkosti nervovej sústavy či pokožky a navyše vie vyvolať sťahy maternice. Okrem týchto účinkov býva imela bielo dávané do súvislosti s ďalšími, a to veľmi závažnými ochoreniami. Predovšetkým sa uvádza protirakovinové pôsobenie, pretože údajne dovedie spomaľovať rast nádorov, a to predovšetkým vaječníkov a pľúc. V neposlednom rade bývajú najmä v USA výťažky z imela používané na podporu liečby AIDS, lebo u ľudí takto postihnutých dokáže zlepšovať imunitu.

!!Upozorňujeme: ako je zrejmé z tohto opisu, prevažná väčšina menovaných ťažkostí patrí k veľmi závažným. Ešte než teda imelo biele vyskúšate, určite absolvujte konzultáciu u lekára!!

Je imelo biele jedovaté?

Imelo sa ako liečivka používalo už v staroveku, pričom vzhľadom na svojom raste bolo vždy považované za tajomné. Takáto aura ho pritom čiastočne obklopuje aj dnes. Často totiž býva uvádzané, že je jedovaté. Lenže nie je to tak jednoznačné. Bobule by ste skutočne konzumovať nemali, pretože pri požití väčšieho množstva budú mať negatívny vplyv na organizmus. V každom prípade by ho radšej vôbec nemali požívať dojčatá a tehotné ženy (vzhľadom k vyššie popísaným účinkom na sťahy maternice).

Možno imelo biele pestovať?

Pestovanie imelo nie je vôbec zložité. Stačí lepivé bobule prichytiť na konáre stromov. Ovšem musia byť zrelé, a to sú v období od novembra zhruba do konca marca alebo začiatkom apríla. Musíte tiež použiť správny poddruh, teda napr. imela z ihličnatého stromu bude rast opäť len na strome ihličnatom. Dodajme, že sa táto rastlina nemnožia sama, ale iba za pomoci vtáctva. Navyše vás nesmie prekvapiť, že hlavne na začiatku nerastie príliš rýchlo, takže si budete musieť počkať.

Tip na záver: aby imelo neprišlo svoj kladný vplyv na organizmus, nemali by ste z neho pripravovať odvar, ale macerát. To znamená, že ideálne je lúhovať ho v studenej vode.

Zdieľanie príspevku cez sociálne siete:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*