Jablčník obyčajný: tradičné liečivá bylinka

Latinský názov: Marrubium vulgare

Jablčník obyčajný
Jablčník obyčajný

Jablčník obyčajný môžete použiť na prípravu liečivého čaju alebo sirupu, rôznych bylinných tinktúr, ale býva pridávaný tiež do bylinných vín. Navyše ho nepochybne poznajú aj včelári, pretože sa jedná o perfektnú nektáronosné rastlinu, všetko ale postupne.

Výskyt: jablčník bol pôvodne rozšírený v Stredomorí a Strednej Ázii, kde ho ľudia využívali oddávna. Postupne sa ale začal šíriť, a tak ho je možné v súčasnej dobe nájsť aj v Severnej Amerike alebo v Austrálii a Oceánii.

Opis a účinné látky: táto trvalka patrí rovnako ako mnoho ďalších liečivých byliniek (napr. Pamajorán) do čeľade hluchavkovitých. Dorastá pritom do výšky pol metra, avšak niekedy možno objaviť aj vyššiu rastlinu. Jablčník obyčajný má priamu a chlpatú lodyhu a oválne až vajcovité listy. Kvitne v priebehu letných mesiacov a jeho drobné kvety majú bielu farbu. Listy aj kvety pritom vonia po jablkách, vďaka čomu tiež získala rastlina svoj názov. Medzi účinné látky sa radí silice, triesloviny, saponíny, horčiny, kyselina ursolová či živice.

Užitočné časti: z jablčníka býva používaná predovšetkým vňať.

Liečivé účinky jablčníka všeobecného

Jablčník obyčajný bol pre svoje liečivé účinky používaný už v dobách dávno minulých. Aj dnes je pritom využívaný v lekárstve a medzi vyznavačov zdravého životného štýlu. Priaznivo totiž pôsobí napr. na dýchacie cesty. Odporúčaný je ako pri ochoreniach, vrátane chorôb pľúc, tak k podpore odkašliavanie. Obsiahnuté horčiny navyše podporujú tvorbu žlče, čím sa stáva účinným tiež pri chorobách tohto vakovitého orgánu, ale aj pečene, v ktorých žlč vzniká. Zároveň vie pomôcť so žlčovými kameňmi.

Ak vás sužujú problémy s trávením, jablčník ho uľahčuje a podporuje chuť k jedlu. Na trávenie má pokojný vplyv aj vďaka svojmu pôsobeniu na žalúdok a črevné parazity, pričom môže pomôcť aj pri problémoch s hnačkami či zápchou. Ženám býva niekedy odporúčaný aj v menštruačnom období, pretože zmierňuje bolesti. Navyše pomáha s čistením krvi, účinný je pri srdcovej arytmii a uvoľňuje nervovú sústavu. Zároveň sa ponúka i vonkajšie využitie, pretože vďaka jablčníka sa dá lepšie zbaviť zle sa hojacich a hnisavých rán. Má totiž tiež protizápalové účinky.

Odporúčame: u jablčníka všeobecného nie sú síce známe žiadne vedľajšie účinky, ale dlhodobá konzumácia sa všeobecne neodporúča.

Konkrétne využitie jablčníka všeobecného

Jablčník obyčajný môžete použiť na prípravu liečivého čaju alebo sirupu, rôznych bylinných tinktúr, ale býva pridávaný tiež do bylinných vín. Navyše ho nepochybne poznajú aj včelári, pretože sa jedná o perfektnú nektáronosné rastlinu. Ak ste ju teda doposiaľ nepoznali, je na čase to zmeniť a môžete ju okamžite začať využívať (nielen) v domácnosti.

Recept na jablčníková čaj: dve lyžičky vňate jablčníka zalejete 2,5 dl vriacej vody a necháte 5 minút vylúhovať, čím sa uvoľnia účinné látky.

Recept na jablčníková sirup: približne 10 g suchej vňate vložíte do 0,75 l studenej vody a necháte cez noc zmiešané. Následne scedíte a varíte s 0,5 kg cukru kým tekutina zhustne.

Zdieľanie príspevku cez sociálne siete:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*