Kapucínka väčšia je bylinka, ktorá má až zázračný vplyv na naše zdravie

Latinský názov: Tropaeolum majus

Bylinka, ktorá má až neuveriteľný vplyv na naše zdravie, najmä kvapky z kapucínky môžeme len odporučiť. Právom je označovaná ako prírodné antibiotikum. Ale pekne po poriadku:

Výskyt: pôvodnou domovinou kapucínky je Južná Amerika. V 19. storočí sa ale dostala do Európy a aktuálne sa pestuje aj u nás (tu je známa aj ako žerucha či kapucínka). Zdivočene pritom rastie na mnohých miestach celého sveta, pričom sa jej darí najmä na slnku vo vlhkej pôde.

Opis a účinné látky: patrí do čeľade kapucínkovité. Jedná sa o jednoročnú bylinu (ďalšie druhy sú však trvanlivé) s mäsitou, poliehavou či popínavou stonkou s dĺžkou až 5 m a žilnatými listami. Kvety sú päťpočetné súmerné. Majú pritom oranžovo-žltú farbu s červenými pruhmi. Plodom je trojpúzdrová kapsula špinavo hnedej farby. Kvitne od mája (v strednej Európe od júna) do októbra. Kapucínka obsahuje množstvo látok (flavonoidy a pod.), Samotnou účinnou látkou je však glykozid glukotropaeolin – benzylglukosinolát, ďalej hydrolyzovaný na horčičný metabolit.

Užitočné časti: celá bylina je požívateľná. Využívaná je teda čerstvá šťava (napr. V kvapkách), ale aj čerstvé či sušené semená, kvety a listy.

Účinky kapucínky na ľudské zdravie

Hoci je kapucínka vďaka vzhľadu často pestovaná pre svoju krásu, má tiež mnohé liečivé účinky – antibiotické, antibakteriálne a antivirotické. Vyššie spomenutá látka glukotropaeolin sa vylučuje močom a v menšej miere dýchacími cestami. Ešte než však naše telo opustí, pôsobí bakteriostaticky na stafylokoky, Proteus vulgaris, streptokoky, salmonely a pod. Pomáha teda predovšetkým pri liečbe zápalov močového mechúra a kladne působí aj pri zápaloch horných ciest dýchacích.

Pozitívnych účinkov kapucínky možno však nájsť ďaleko viac. Môžete ju používať pri liečbe žalúdočných vredov, zápalov vaječníkov či prostaty. Navyše zlepšuje imunitu, činnosť CNS, posilňuje organizmus a preventívne pôsobí proti mnohým infekčným ochoreniam. Túto rastlinu je možné dostať do tela formou tabliet či čajov, tinktúra z kapucínky však zároveň pomáha bojovať proti akné, lišajom či oparom a zároveň podporuje rast a celkové zdravie vlasov.

Náš tip: užívať kapucínku by ste mali raz denne ako prevenciu a trikrát denne, ak máte nejaké problémy, bez toho aby ste sa museli obávať akýchkoľvek nežiaducich účinkov. Nehrozí predávkovanie ani nebezpečenstvo pre tehotné alebo dojčiace ženy.

Kvapky z kapucínky ako liek?

Odporúčame: Ak vás trápia časté problémy s bolesťami v krku ako prevencia a pri prvých príznakoch využite kvapky z kapucínky – 10 kvapiek 3-5x denne, kvapky pôsobia veľmi efektívne. Kvapky sú bežne dostať napríklad v lekárňach Dr. Max za cenu okolo 3 Eur. Z našich skúseností môžeme využitie kvapiek len odporučiť!

Recepty z kapucínky

Čaj z kapucínky: aj keď vás žiadne problémy aktuálne netrápia, vzhľadom k vyššie uvedeným kladným vplyvom na ľudské zdravie si môžete pravidelne pripravovať čaj. Ako na to? Stačí jednu lyžičku rezaných sušených listov zaliať šálkou horúcej vody, nechať zhruba 10 minút lúhovať a potom precediť. V prípade prípravy čaju z čerstvých listov doporučujeme použiť dve lyžičky.

Pestovanie

Pestovanie kapucínka nie je nijako zložité, zasadenie rastliny je vhodné v apríli až máji, kedy sú teploty minimálne okolo 15 ° C. Jedná sa o bohato rastúcu rastlinu vhodnú pre záhony a skalky. Kapucínka vám vykvitne zhruba do 30 cm výšky. Na výsev je ideálne použiť 2 až 3 semená na jedno miesto, ďalšie miesto potom pripravte približne 25 cm od prvého, zahrňte vrstvou hliny necelý centimeter, pritlačte a už len udržujte vlhkosť. Je to veľmi nenáročná rastlina, ktorá má rada slnečné, ale zatienené plochy.

Zasadenie: apríl až máj

Teplota pre rast: 15° C

Rast: júl až október

Zdieľanie príspevku cez sociálne siete:

  • 17
    Shares

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*