Konopné semienka sú vhodné pre všetky vrátane športovcov

Konopná semínka
Konopná semínka

Konopné semienka sú semená z konope siateho. Ak si však teraz myslíte, že ich obstaraním budete prekračovať zákon, môžeme vás upokojiť. Sú totiž potravinársky schválená. Vzhľadom k tomu neobsahujú ani psychoaktívne THC, takže po ich konzumácii určite nebudete „mimo“. Dlhodobá používanie na vás však predsa len nejaký ten vplyv mať bude. Pýtate sa aký? Možno vás to prekvapí, ale zrejme sa budete cítiť lepšie! Neveríte? Pak sa vás o tom pokúsime presvedčiť …

Zdravotné hľadiska konzumácia konopných semienok

Konopné semienka obsahujú množstvo účinných látok. Spomeňme nenasýtené mastné kyseliny omega-3 (kyselina linolenová) a omega-6 (kyselina alfa-linolová), ktoré sú tu prítomné nielen vo veľkom množstve, ale zároveň v pomere, ktorý je vhodný pre náš organizmus. V konopných semíncích sú ďalej prítomné rozličné bielkoviny, takže sa jedná o ideálny spestrenie jedálnička pre tých, čo nekonzumujú mäso. Bohatá sú však aj na vitamíny, tuky, chlorofyl, lecitín, minerálne látky a mnoho ďalších prvkov.

Konopné semienko podporuje správne fungovanie nervovej sústavy, takže sa výborne hodí v obdobiach väčšej psychickej záťaže. Ďalej by ste ho nemali vynechať pred začatím akejkoľvek party. Ako už sme uviedli, nepôsobí ako droga, ale v tomto prípade vám pomôže lepšie znášať príval alkoholu. Má teda presné opačný účinok, než by hocikto očakával. Okrem toho by ho vzhľadom na vysoký obsah bielkovín mali do jedálnička zaradiť aj športovci, a to vrátane tých, ktorí túžia nabrať svalovú hmotu.

Pozitívne účinky konopných semienok ešte však nemáme ani zďaleka vyčerpané. Dlhodobo kladný vplyv môžu mať napríklad u osôb so zvýšeným krvným tlakom či vysokou hladinou cholesterolu. Priaznivý vplyv majú aj na tráviacu sústavu, reprodukčné systémy, metabolizmus, hormonálnu rovnováhu a imunitný systém. Okrem toho vie pomôcť s problémami s pokožkou, nechty a vlasy. Ani tento výpočet však stále nie je kompletný, čo je jasný dôkaz, že konopné semienko skutočne dokáže divy.

Zvoliť konopné semienka lúpaná, alebo nelúpaná?

V podstate na tom nezáleží. Ako ošúpané, tak nelúpané konopné semienka obsahujú veľa účinných látok. Tá nelúpaná sú však trochu horšie stráviteľná, čomu možno ale predísť buď namočením do vody, alebo rozomletím. V každom prípade si je možné zaobstarať aj konopný olej, ktorý je lisovaný práve zo semienok. Ak sa však pre neho rozhodnete, presvedčte sa, že bol lisovaný za studena, aby mal čo najviac živín. Výborným zdrojom zdraviu prospešných látok má navyše aj konopné mlieko.

Recept na konopné mlieko: zhruba pol šálky konopných semienok necháte 24 hodín namočených vo vode, ktorú je nutné aspoň dvakrát vymeniť. Po uplynutí tejto doby, ktorá však môže byť aj dlhšia, vložíte semienka do mixéra a pridáte 3 až 4 šálky vody a nejaké (ideálne prírodné) sladidlo. Obsah rozmixujete, precedíte a konopné mlieko je na svete.

Zdieľanie príspevku cez sociálne siete:

  • 1
    Share

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*