Ľanové semienko a jeho liečebné účinky

Latinský názov: Linum usitatissimum L.

ľanové semienko

Ľanové semienko pôsobí preventívne proti obezite, napomáha telu vylučovať rôzne škodliviny a užívanie je vhodné aj pri cukrovke či problémoch s obličkami. U žien potom dokáže potláčať negatívne symptómy menopauzy a pomáha pri rakovine prsníka – všetko ale postupne …

Výskyt: ľan siaty predstavuje jednu z najstarších domestikovaných rastlín v dejinách ľudstva. Pôvodne bolo pestovaný v širokej oblasti medzi Predné Áziou a Indiou. Postupom času sa ale rozšíril aj do ďalších kútov sveta. Od stredoveku sa tiež pestuje aj v našich končinách.

Opis a účinné látky: táto jednoročná bylina, ktorá patrí do čeľade ľanovitých, dorastá maximálne do výšky 120 cm. Jej kvety sú svetlo modrej a plodom je tobolka. Vo ľanu Sete, resp. v jeho semenách sa nachádza mnoho účinných látok. Predovšetkým ide o vlákninu, omega-3 nenasýtené mastné kyseliny, slizy, fytoestrogény, polyfenoly či lignany.

Užitočné časti: ako sme už naznačili, liečivé účinky majú ľanové semená. Človek však hojne využíva aj ľanové textilné vlákno.

Liečivé účinky ľanového semienka

Vzhľadom k vysokému obsahu vlákniny sú ľanové semienka hojne využívaná pri zažívacích problémoch. Ich pozitívne účinky možno pozorovať pri zápche, ale tiež pri závažnejších ochoreniach. Ak trpíte zápalom žalúdka a čriev alebo žalúdočnými vredmi, rozhodne je môžete vyskúšať. Vysoký obsah omega-3 mastných kyselín predurčuje ľanový olej na konzumáciu pri vysokej hladine cholesterolu v krvi. Navyše pomáha pri chorobách pečene a ciev, udržuje pravidelný srdcový rytmus a znižuje nebezpečenstvo mozgovej príhody.

Existujú tiež ďalšie uplatnenie. Ľanové semienko pôsobí preventívne proti obezite, napomáha telu vylučovať rôzne škodliviny a užívanie je vhodné aj pri cukrovke či problémoch s obličkami. U žien potom dokáže potláčať negatívne symptómy menopauzy a pomáha pri rakovine prsníka. Nie nadarmo je teda radené medzi tzv. Superpotraviny. Navyše ho možno používať aj zvonka. V takom prípade má kladný vplyv na kožné problémy (napr. Akné alebo ekzémy), vysušenú pokožku a môžeme ho odporučiť aj k rýchlejšiemu hojeniu spálenín.

Ako ľanové semienko používať a konzumovať?

Predovšetkým je potrebné zdôrazniť jednu podstatnú skutočnosť – prejde ak ľanové semienko tráviacim traktom v celku, jeho účinku budú úplne minimálne. Pokiaľ ho teda budete konzumovať v celku (napr. Ako súčasť müsli, celozrnného pečiva, šalátov, jogurtov, polievok alebo kaší), rozhodne ho dôkladne rozhryzte. Vhodnú alternatívu potom predstavuje jeho rozdrveniu (napríklad v mlynčeku). Pri vonkajšom použití je potom doporučované nasypať ľanové semienka do látkového vrecka a spariť horúcou vodou.
Překladač Google pro firmy:Translator ToolkitPřekladač webových stránekNástroj pro hledání nových trhů

Zdieľanie príspevku cez sociálne siete:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*