Levanduľa lekárska: krásna a aromatická liečivka

Latinský názov: Lavandula angustifolia

Levanduľa

Levanduľa patrí medzi veľmi známe liečivé bylinky. Možno ju konzumovať vnútorne a potom účinkuje pri bolestiach hlavy a závratoch, všetko ale postupne…

Výskyt: pôvodnou domovinou levanduľa je západná časť Stredomoria, avšak postupom času sa vplyvom človeka rozšírila do ďalších oblastí. Dnes sa napríklad pestuje na juhu Európy alebo na severe Afriky.

Opis a účinné látky: táto rastlina je radená do čeľade hluchavkovitých a môže dorastať do výšky vyše 1 meter. Jedná sa vlastne o poloker, ktorého byle sú husto chlpaté a listy kopijovité. Kvitne predovšetkým od júna do mája, pričom kvety majú modrú či fialovú farbu. Čo sa týka účinných látok, spomenúť musíme hlavne silice, glykozidy a triesloviny.

Užitočné časti: používaný je predovšetkým kvet, ale aj listy.

S čím nám môže levandule pomôcť?

Levanduľa patrí medzi veľmi známe liečivé bylinky. Možno ju konzumovať vnútorne a potom účinkuje pri bolestiach hlavy a závratoch. Levanduľový čaj je odporúčaný pri rôznych psychických komplikáciách, teda napr. pri nespavosti, nervozite, stresu alebo depresívnych stavoch. Určité pozitívne účinky by levanduľa lekárska mala mať aj na tráviace ústrojenstvo a čiastočne aj na krvný tlak či menštruačné bolesti. Inhalácia má potom kladný vplyv na prechladnutie a nádchu, doprajte si ju teda pri chorobách ako chrípka, angína, prípadne pri zápale dutín.

Levanduľu možno využívať tiež zvonka. Tak napríklad levanduľová vôňa dokáže upokojiť, umožňuje teda relaxáciu, ale opäť účinkuje aj pri nespavosti či psychických problémoch. Veľmi dobre pôsobí aj na pokožku, pretože bráni množeniu mikróbov a možno ju vyskúšať aj pri problémoch, ako sú ekzémy, zápaly či akné. Levanduľový olej je možné navyše využiť tiež k lepšiemu hojenie rán, regenerácii svalstva, ale tiež pri reumatických ťažkostiach, a to predovšetkým v spojení s masážami.

Recept na levanduľový čaj: zhruba dve lyžičky sušených levanduľových kvetov zalejete horúcou vodou a necháte päť minút vylúhovať. Potom už stačí len scediť a piť.

Ďalšie účinky levandule lekárskej

Levanduľa je vďaka svojej krásnej vôni využívaná aj v kozmetickom priemysle. Nálev z tejto rastliny sa môže stať voňavým (a liečivým) prídavkom do kúpeľa a vôbec ju môžete doma využiť na prevoňanie miestností či oblečenie v šatníkovej skrini. V druhom prípade je navyše pozitívne aj to, že jej aróma nemajú na rozdiel od človeka radi mole. Uplatnenie levandule sa však týka aj kuchyne. Nielen že je niekde (predovšetkým v Amerike) súčasťou provensálskeho korenia, ale jej listy možno použiť na dochutenie pripravovaného mäsa a rýb.

Levandule a jej pestovanie

Levanduľu lekársku je možné pestovať zo semien, ktorá zasadíte do kvetináčov do hlinitopiesčité pôdy, a to optimálne pred začiatkom jari. Hoci by mal byť substrát vlhký, rastline príliš vody nevyhovuje. Na klíčenie by malo dôjsť cca 10 až 14 dní (niekedy aj skôr) a až bude rastlina vysoká cez 10 cm, možno ju vysadiť aj von. Vyhovujú ju pritom slunnější miesta, pretože celkom dobre znáša sucho. Samozrejme môžete levanduľu pestovať po celú dobu v kvetináči, ten by ale mal byť minimálne dvakrát širšia než samotná rastlina. Inak príliš prosperovať nebude.

Zdieľanie príspevku cez sociálne siete:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*