Ligurček lekársky: blahodarne pôsobiace korenie

Latinský názov: Levisticum officinale

Ligurček

Aj keď je ligurček lekársky známy predovšetkým ako korenie (pozri nižšie), nezanedbateľné sú aj jeho účinky na zdravie človeka. Tak napríklad pôsobí močopudne a odporúčaný je aj v prípade problémov s obličkovými a žlčovými kameňmi, ako aj pri infekciách močových ciest, ale postupne ….

Výskyt: ligurček lekársky pochádza z oblasti Prednej Ázie, ale úplne bežne sa pestuje aj v Európe, a to vrátane Českej republiky.

Opis a účinné látky: táto vysoká rastlina z čeľade miříkovitých môže dorastať do výšky až dvoch metrov. Jej byľ je priama a dutá, listy sú veľké a striedavé. Pripomínajú pritom listy zeleru. Kvetenstvom je okolík, kvety sú obojpohlavné, lúčovito a ich farba býva žltozlatá či zelená. Plodom je dvounažka. Ligurček kvitne predovšetkým v období júla a augusta. Medzi účinnými látka je nutné vymenovať vitamíny, enzýmy, organické kyseliny alebo silicu terpineol.

Užitočné časti: v kuchyni a ľudovej medicíne sa používajú takmer všetky časti.

Liečivé účinky ligurčeka lekárskeho

Aj keď je ligurček lekársky známy predovšetkým ako korenie (pozri nižšie), nezanedbateľné sú aj jeho účinky na zdravie človeka. Tak napríklad pôsobí močopudne a odporúčaný je aj v prípade problémov s obličkovými a žlčovými kameňmi, ako aj pri infekciách močových ciest. Zároveň dokáže potláčať nadúvanie, má kladný vplyv na vylučovanie tráviacich štiav aj nechutenstvo a celkovo zlepšuje trávenie. V kuchyni by vám teda nemal v žiadnom prípade chýbať, zvlášť, keď má aj ďalšie pozitívne účinky.

Ligurček lekársky môžete použiť, ak chcete prečistiť svoj organizmus, pretože týmto spôsobom sa dá účinne zbaviť mnohých usadených toxických látok. Odporúčaný je aj pri kataroch dýchacích ciest a predovšetkým koreň tiež pri ťažkostiach s reumatickým, artrózou či dnou. Práve koreň občas býva pridávaný aj do kúpeľov, pretože pri vonkajšom použití dokáže pomôcť hojiť rôzne poranenia a niektoré kožné ochorenia (hlavne plesňové). Ligurček by však určite nemali používať ľudia s chorobami obličiek a tehotné a dojčiace ženy.

Ligurček ako aromatické korenie

Listy ligurčeka sú používané v mnohých domácnostiach ako aromatické korenie, a to do polievok i omáčok. Hodí sa však tiež na dochutenie rôznych šalátov alebo zeleniny. V kuchyni však môžu nájsť uplatnenie všetky časti tejto rastliny (čerstvé i sušené). Tak napríklad plody sú využívané na dochutenie nakladanej zeleniny, zatiaľ čo podzemok je možné kandizovať. Ak teda ešte ligurček lekársky doma nepoužívate, možno nastal najvyšší čas na zmenu. Pochutíte si a zároveň urobíte niečo pre svoje zdravie.

Zdieľanie príspevku cez sociálne siete:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*