Ľubovník bodkovaný: bylinka pre psychickú rovnováhu

Latinský názov: Hypericum perforatum L.

Účinky ľubovníka bodkovaného sú naozaj veľmi široké. Najmä je Alea, takže sa napr. Odporúča v obdobiach vyššieho nervového vypätia. Uplatnenie však nachádza aj pri prepuknutí nervových ochorení, ďalej pri neurózach …..

Výskyt: ľubovník bodkovaný rastie na mnohých kontinentoch. Možno ju teda nájsť v Európe, Ázii alebo v Afrike. Na našom území sa s ňou môžeme stretnúť veľmi často, a to v nížina i podhorských oblastiach.

Opis a účinné látky: jedná sa o vytrvalú bylinu z čeľade třezalkovitých. Jej výška sa pohybuje okolo pol metra, ojedinele však môže jej dřevnatějící lodyha dorastať až do výšky 100 centimetrov. Listy sú striedavé, eliptické a bodkované. Ľubovník disponuje žltými kvetmi, ktoré sú päťčlenné. Kvitne predovšetkým v období letných mesiacov. Jej plodom je trojpúzdrová kapsula. Z účinných látok chceme upozorniť na glykozidy, silice, triesloviny, cholín, organické kyseliny, vitamíny (A alebo C) alebo farbivo hypericín.

Užitočné časti: z ľubovníka bodkovaného je používaná kvitnúca vňať.

Vnútorné a vonkajšie účinky ľubovníka bodkovaného

Účinky ľubovníka bodkovaného sú naozaj veľmi široké. Najmä je ale využívaná ako stredne silné antidepresívum, takže sa napr. Odporúča v obdobiach vyššieho nervového vypätia. Uplatnenie však nachádza aj pri prepuknutí nervových ochorení, ďalej pri neurózach, hysterických záchvatoch, ale aj v prípadoch problémov s nespavosťou, námesačnosť či nočnom pomočovanie. Ľubovník bodkovaný je teda nenahraditeľná pre psychickú rovnováhu.

Ďalšie využitie sa ponúka pri hnačkách a ženám pomáha pri problémoch s pravidelnosťou menštruačného cyklu. Ľubovník bodkovaný je však možné používať aj zvonka, a to najmä ako olej sv. Jana (pozri nižšie). Ten je veľmi účinný pri liečbe poranení kože, opuchnutých žliaz aj v prípade bolesti chrbta, kríže, reumatizmu a pri zápale sedacieho nervu (tzv. Ischias). Navyše môže kladne pôsobiť aj na spáleniny. Ako vidno, ľubovník by vám doma v žiadnom prípade nemala chýbať.

  • Čaj z ľubovníka: jednu čajovú lyžičku ľubovníka zmiešate so štvrť litrom vody. Potom už len uvaríte a necháte nejakú dobu lúhovať.
  • Olej sv. Jana: kvety tejto bylinky vložíte do fľaše a zalejete olivovým olejom. Fľaša uzavretom a umiestnite na niekoľko týždňov na teplé miesto.

Kedy ľubovník bodkovaný neužívať?

Ľubovník bodkovaný je síce účinnou bylinou, avšak pre jej použitie existujú mnohé úskalia. Nemala by sa totiž kombinovať s mnohými liekmi, a to napr. S antidepresívami, lieky na cholesterol alebo proti vírusu HIV. Okrem toho môže znižovať účinnosť hormonálnych antikoncepčných prípravkov. Medzi vedľajšie účinky patrí nízky krvný tlak, ale aj precitlivenosť na slnečné žiarenie. Pred opaľovaním na ňu teda zabudnite. Pri dlhodobom užívaní potom dokonca môže spôsobovať alergie.

Zdieľanie príspevku cez sociálne siete:

  • 1
    Share

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*