Ľubovníkový olej: účinná pomoc s kožnými problémami

Ľubovníkový olej

Ľubovníkový olej sa vyrába z ľubovníka bodkovaného (Hypericum perforatum), čo je asi najznámejšia predstaviteľka rastlín z rodu ľubovník, pričom bežne rastie aj na Slovensku. Táto bylina s krásnymi žltými kvetmi je pritom široko používaná v súčasnej medicíne, a to najmä na liečenie psychických problémov, ale možno ju využiť aj pri ďalších neduhoch. Ľubovníkový olej môže napríklad pomôcť pri problémoch s kožou a aj v iných prípadoch.

Možno vás zaujíma: Ľubovník bodkovaný obsahuje veľa účinných látok. Predovšetkým sa jedná o hypericín a hyperforin, ale najdeme v nej tiež vitamíny, triesloviny, silice, flavonoidy alebo organické kyseliny.

Ako si vyrobiť ľubovníkový olej krok za krokom

Ľubovníkový olej sa môže použiť vnútorne, hlavne vo forme nálevu, alebo tablety alebo dražé. Ľubovníkový olej je potom vhodný na vonkajšie použitie. Samozrejme, môžete si ho kúpiť aj v obchode, ale pripraviť si ho aj doma. Ako to urobiť?

  1. Najprv naplňte pohár čerstvými kvetmi a pupienkami, ideálne na okraj.
  2. Potom zalijete za studena lisovaným, tzn. panenským olejem. Části ľubovníka v něm ovšem musí být potopené, jinak by mohly plesnivět.
  3. Zakrytú (neuzavretú) fľašu umiestnite na slnečné miesto asi 7 dní.
  4. Potom zatvorte fľašu a ponechajte ju na slnku po dobu 5 týždňov přičemž se obsah začne zabarvovat do ruda. Odporúča sa tiež, aby sa raz za čas pretrepal.
  5. Potom pretiahnete kvapalinu cez handričku alebo čajový filter a kvety a púčiky je možné ešte stlačiť.
  6. Uchovávajte ľubovníkový olej na tmavšom mieste

Ľubovníkový olej a jeho účinky a použitie

Ako už sme spomenuli, ľubovníkový olej (niekedy tiež nazývaný ako Jánov olej – podľa sv. Jána Krstiteľa) nám môže pomôcť s mnohými neduhmi. Ak máte napríklad problémy so zle sa hojacimi ranami na koži, stačí ich potrieť, pretože celý proces bude rýchlejší. Zároveň môže účinne zmierniť bolesť. Pomáha tiež pri popáleninách alebo modrinách. Dokonca sa odporúča aj na lepšie hojenie kože po zlomeninách. Okrem toho môže pomôcť s problematickou pokožkou, pretože ji zlepšuje a zjemňuje.

Ďalšie využitie sa ponúka pri nepríjemných sprievodných javoch pri uštipnutí hmyzom, ale aj v priebehu reumatických problémov aj pri problémoch s chrbticou. Funguje to veľmi dobre na hemoroidy, které mohou byť naozaj nepríjemné. Ale ešte to nie je všetko. Ľubovníkový olej sa často používa na masáže, pretože účinne pôsobí na kĺby a svaly. Stručne povedané, je to naozaj nepostrádateľný pomocník, ktorý by vám nemal chýbať doma.

Zdieľanie príspevku cez sociálne siete:

  • 8
    Shares

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*