Ľuľkovec zlomocný: rastlina jedovatá, a napriek tomu liečivá

Latinský název: Atropa bella-donna

Ľuľkovec patrí medzi najjedovatejšie rastliny Európy, za čo „vďačí“ predovšetkým alkaloidu L-hyoscyamín. Pri požití má negatívny vplyv na nervový systém, zároveň zastavuje dych a utlmuje činnosť srdca. Ide teda o veľmi nebezpečnú rastlinu – zároveň však využívaný aj pre svoje pozitívne účinky, aké?

Výskyt: ľuľkovec rastie na väčšine územia európskeho kontinentu, teda aj v Českej republike.

Opis a účinné látky: jedná sa o vytrvalú rastlinu z čeľade ľuľkovitých. Hoci môže byť vysoká len 50 cm, niekedy dorastá až do výšky cez 1,5 metra. Jej byľ je statná. Listy sú striedavé, kopijovité vajcovité až elipsovité. Kvety ľuľkovca zlomocného majú hnedofialovej farbu a vyskytujú sa od mája do júla, občas až do augusta. Plodom sú čierne bobule. Medzi najvýznamnejšie obsahové látky patria glykozidy a alkaloidy.

Užitočné časti: v liečiteľstve sú používané sušené listy a koreň.

Rulík ako prudko jedovatá rastlina

Rulík patrí medzi najjedovatejšie rastliny Európy, za čo „vďačí“ predovšetkým alkaloidu L-hyoscyamín. Pri požití má negatívny vplyv na nervový systém, zároveň zastavuje dych a utlmuje činnosť srdca. Ide teda o veľmi nebezpečnú rastlinu. Jedovaté sú pritom všetky jej časti. tieto účinky boli pritom známe už v stredoveku. nie je teda divu, že sa jednalo o dôležitú súčasť radu európskych čarodejných prípravkov. Rovnako ako iné rastliny v iných častiach sveta totiž vyvoláva halucinácie.

Liečivé účinky ľuľkovca zlomocného

Okrem vyššie spomínaného využitia bol ľuľkovec už od staroveku známy pre svoje účinky na veľkosť zreničiek. Dievčatá si ho teda natískali do očí, aby vyzerali krásne (bella donna znamená taliansky „krásna pani“). Nijako pritom nedbali na skutočnosť, že to malo negatívny vplyv na ich zrak. Buď ako buď, aj dnes je z tejto rastliny z rovnakých dôvodov získavaný atropín, ktorý sa používa pri výrobe atropínu kvapiek. Ten je používaný k rozkapání očí pred ich vyšetrením.

Ľuľkovec zlomocný je využívaný aj z iných dôvodov. Predovšetkým uvoľňuje kŕče hladkého svalstva, a to najmä v oblasti priedušiek, žalúdka či tráviaceho traktu. V tomto ohľade je však väčšinou používaný v kombinácii s analgetikami. Okrem toho sú uvádzané aj ďalšie pozitívne účinky na ľudské zdravie. Kladne vraj pôsobí na astmu, prudkú horúčku, čierny kašeľ, kožné choroby a uplatnenie nachádza aj pri liečbe nervových ochorení. Zmieňovaný je tiež v súvislosti s Parkinsonovou chorobou.

Odporúčame: vzhľadom ku všetkým spomínaným skutočnostiam ľuľkovec zlomocný nikdy nepoužívajte bez konzultácie s odborníkom! Je nutné využívať na lekársky predpis a za dozoru lekára!

Zdieľanie príspevku cez sociálne siete:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*