Matcha: super-účinný zelený čaj

Matcha je zelený mletý čajm ťažkostiam.
Matcha čaj

Matcha je zelený mletý čaj, ktorý má svoj pôvod v Japonsku. Už vyše 800 rokov sa tu používa na čajovému obradu, a to najmä počas zenových ceremóniách. V modernej dobe sa však jeho znalosť rozšírila prakticky do celého sveta. Na jednej strane sa jedná o súčasť procesu preberania východných kultúr, však matcha má tiež nezanedbateľné liečivé účinky, ktorými prevyšuje ostatné zelené čaje.

Matcha čaj upokojuje, dodáva energie a zrýchľuje metabolizmus

Zelený čaj je zdravý ako taký. V čom teda spočíva výnimočnosť match? Predovšetkým v konzumácii celých listov. Zatiaľ čo u ostatných zelených čajov je list po vylúhovaní v horúcej vode bez úžitku vyhodený, v tomto prípade sa rozomelie s vodou a následne je skonzumovaný. Do ľudského tela sa teda dostanú všetky účinné látky! Aké to sú? Listy match obsahujú vysoké množstvo antioxidantov, a to vrátane účinného epigalokatechin Galati (EGCG), ďalej potom vitamíny, minerály, vlákninu, l-theanin či teofylín.

Matcha čaj má hneď niekoľko významných vplyvov na ľudské zdravie. Tak napríklad samuraji ho používali pred bitkou, pretože upokojuje, prináša harmóniu a zároveň dodáva energiu. Dokáže totiž stimulovať kardiovaskulárny systém. Za tieto účinky je „zodpovedný“ predovšetkým vyššie spomínaný alkaloid teofylín, teda nie kofeín, ktorý je v Match obsiahnutý v minimálnom množstve. K uvoľňovanie energie vďaka tomu dochádza postupne, a to navyše bez negatívnych „kofeínových“ vplyvov. Vzhľadom k svojim upokojujúcim účinkov ho navyše často používajú ľudia, ktorí sa venujú meditácii.

Matcha čaj má však aj ďalšie pozitívne účinky. Prítomné antioxidanty totiž pomáhajú oveľa efektívnejšie spaľovať tuky, pretože sa pri jeho konzumácii výrazne zrýchľuje metabolizmus. Rozhodne ho teda môžeme odporučiť tem, ktorí vyhlásili „vojnu“ obezite. Matcha je vďaka všetkým týmto vlastnostiam neustále obľúbenejšie u vyznávačov zdravého životného štýlu. Navyše doteraz neboli zaznamenané žiadne vedľajšie účinky, len deti a tehotné a dojčiace ženy by čaj nemali konzumovať vo väčšom množstve .

Ďalšie využitie čaju matcha

Vzhľadom k vyššie spomenutým pozitívnymi účinkami na ľudské zdravie sa konzumácia matcha čaju už trochu vymyká jeho tradičnému rámci čajového obradu a je stále viac používaný tiež na iné účely. Uplatnenie teda napríklad nachádza pri príprave zmrzliny, gelato, nealkoholických či alkoholických nápojov, čokolády a pod. Je teda len na vás, k čomu ho využijete. Fantázii sa medze nekladú …

Tradičné príprava matcha čaju: cez sitko preosejeme matcha čaj do hrnček, zalejeme horúcou vodou a bambusovou metličkou rozmetá do tej doby než je čaj spenený – potom je čaj hotový.

Moderné príprava matcha čaju: tradičná príprava čaju matcha už je tiež nahradzovaná modernejšími a rýchlejšími spôsobmi. Dnes ho stačí nasypať do šejkra, priliať 1 dl studenej a 2 dl horúcej vody a pretrepať. Následne je ešte nutné pred otvorením upustiť páru horným viečkom, ale potom už budete mať hotovo.

Zdieľanie príspevku cez sociálne siete:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*