Materina dúška obyčajná (tymián): veľmi účinné antiseptikum

Latinský názov: Thymus vulgaris L.

Materina dúška obyčajná je známou liečivkou, a to predovšetkým vďaka prítomnosti vysokého množstva silíc. Tým sa napokon podobá aj iným rastlinám z čeľade hluchavkovitých ako napr. Rozmarínu. Ide pritom o veľmi účinné antiseptikum.

Výskyt: pôvodná domovinou materinej dúšky bola oblasť Stredomoria. Z tej sa však začala šíriť, a tak sa už v priebehu stredoveku dostala do strednej Európy. Písala o nej napokon vtedajšej nemecká mystička a lekárka Hildegrda z Bingenu. Bežne teda rastie aj u nás, ale keďže potrebuje na prežitie slnečné počasie, v priebehu chladných mesiacov musí byť chránená.

Opis a účinné látky: tento poloker z čeľade hluchavkovitých zvyčajne dorastá do výšky 30 cm, ale môže byť aj vyššie. Má pritom drevnatú lodyhu a drobnejšie listy. Jeho kvety sú krásne fialové a doba kvetu sa pohybuje od mája do septembra. Plodom sú vajcovité tvrdky. Z účinných látok menujme silice, flavóny, flavonoidy, horčiny, triesloviny či triterpenické a aromatické kyseliny.

Užitočné časti: zbieraná je vňať.

Materina dúška obyčajná a liečivé účinky

Materina dúška obyčajná je známou liečivkou, a to predovšetkým vďaka prítomnosti vysokého množstva silíc. Tým sa napokon podobá aj iným rastlinám z čeľade hluchavkovitých ako napr. Rozmarínu. Ide pritom o veľmi účinné antiseptikum. Tymian sa odporúča pri zažívacích ťažkostiach, vhodný je teda napr. Pri hnačkách či nadúvaní, ale aj pri zápaloch. Pozitívne pôsobí tiež v priebehu ochorenia horných dýchacích ciest a môžete ho vyskúšať aj v prípade, trápi ak vás prechladnutie, kašeľ alebo bolesť v krku.

Nemožno nespomenúť ani ďalšie pozitívne účinky. Používať ho je totiž možné aj pri nevoľnostiach, bolestiach hlavy aj pri ťažkostiach so spánkom. Ďalej stimuluje krvný obeh a jedná sa o účinnú zbraň proti problémom s močovými cestami. Pri inhalácii navyše dokáže účinne dezinfikovať pľúca. Materinu dúšku je možné používať aj ako kloktadlo a existuje aj pestré vonkajšie využitie. Veľmi dobre totiž pôsobí pri ochorení pokožky, svalov a kĺbov, pri reumatizme a dokáže tiež regenerovať bunky pleti. Nie je teda náhoda, že býva súčasťou mnohých bylinných krémov a pleťových vôd.

Tip: hoci si môžete z tymianu pripraviť čaj, túto rastlinu nie je vhodné konzumovať vo vyšších dávkach. K vnútornými použitie sa preto všeobecne odporúča skôr vo forme korenie …

Kuchynské využitie tymiánu

Tymián je veľmi rozšírené korenie, a to najmä v oblasti svojho pôvodu, teda v Stredomorí. Hojne využívaný je však tiež v našich končinách. Vzhľadom k silnému aróma by ste to s ním ale nemali preháňať. Napriek tomu sa hodí k rade pokrmov. Dá sa použiť v kombinácii prakticky so všetkými druhmi mäsa, rýb i zeleniny, ale uplatnenie nachádza aj pri príprave rôznych šalátov, zálievok, omáčok či polievok. A bežne sa nachádza tiež v paštétach či marinádách.

Zdieľanie príspevku cez sociálne siete:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*