Moringa olejodárná: menej známa superpotravina

Latinský názov: Moringa oleifera

Moringa
Moringa list a kvety

Moringa olejnaté, hoci u nás zatiaľ nie príliš známa, je vďaka svojim účinkom často radená medzi tzv. Superpotraviny. Vyššie uvedené látky sú v nej totiž prítomné vo veľkom množstve, takže napr. obsahuje 3 × viac draslíka ako banány alebo 7 × viac vitamínu C ako pomaranče.

Výskyt: tento strom pochádza z Himalájí, však v priebehov rokov sa rozšírili aj do ďalších oblastí, či už bližších či vzdialenejších. V súčasnosti ho tak možno nájsť takmer po celom svete, a to najmä v oblastiach s tropické alebo subtropickým podnebím.

Opis a účinné látky: moringa olejnatá je radená do čeľade moringovitých. Dorastá do výšky 13 metrov a jej kmeň má priemer až 30 cm. Vetvy sú ovisnuté a tvoria neusporiadanú korunu, ktorá nie je nijako hustá. Listy sú buď sudozpeřené, alebo striedavé, striedavé a stopkaté. Obojpohlavné kvety majú v mladosti bielu, neskôr žltkastú farbu. Plodom je trubica, ktorá sa postupom času mení na trojhranné kapsuly tvare struku a obsahuje olejnaté semená. V súčasnej dobe je popísané 13 druhov moringy, ľudskému zdraviu ale najviac prospieva práve moringa olejnaté. Obsahuje totiž antioxidanty, salvestrol, zeatin, kvalitné rastlinnú bielkovinu, minerálne látky, rad vitamínov (A, B, C, D, E alebo K) alebo aminokyseliny.

Užitočné časti: zužitkovať možno prakticky celý strom, teda listy, plody, kvety, koreň, konáre i kôru.

Ako moringa prospieva ľudskému organizmu?

Moringaolejnaté, hoci u nás zatiaľ nie príliš známa, je vďaka svojim účinkom často radená medzi tzv. Superpotraviny. Vyššie uvedené látky sú v nej totiž prítomné vo veľkom množstve, takže napr. obsahuje 3 × viac draslíka ako banány alebo 7 × viac vitamínu C ako pomaranče. Vďaka vysokému obsahu chlorofylu navyše jej konzumácia okysličuje krv, čím prispieva k lepšej obranyschopnosti organizmu. Hormónu zeatinu sú zase pripisované zaujímavé účinky pri spomaľovaní starnutia buniek a pozitívny vplyv má aj na hormonálnu hladinu v tele.

Konzumácia moringy sa pozitívne prejaví tiež pri zažívacích problémoch a účinkuje aj proti prítomnosti brušných a črevných parazitov. Vie pomôcť aj v prípadoch horúčky, problémoch s hornými dýchacími cestami, niektorými zápaly a zároveň efektívne tlmí bolesť. Prispieva tiež k celkovému zdravý pohybového aparátu, a to vrátane kĺbov, pričom môže podporiť aj liečbu osteoporózy, teda závažného ochorenia kostí. Vďaka vysokému obsahu kvalitné rastlinné bielkoviny je moringa vhodná aj pre vegetariánov a vegánov.

Úskalia konzumácia moringy olejodárné

Ako sme už uviedli, zúročenie je v podstate celý strom, a to najmä pri príprave pokrmov (kôra je ale používaná napr. Na výrobu povrazov). Konzumácia niektorých častí moringy olejodárné však môže byť problematická. Kvety sú niekde používané ako účinné afrodiziakum, vo väčšom množstve ale môžu vyvolať potrat. Korene zase obsahujú jedovatý alkaloid spirochin. U nás si je možné zakúpiť moringy vo forme prášku, kapsúl, tabliet alebo čaju a podobné komplikácie nehrozí. Na druhú stranu zatiaľ nie je doporučovaná tehotným ženám, pretože chýba relevantné vedecké štúdie.

Zdieľanie príspevku cez sociálne siete:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*