Nechtík lekársky – liečivé účinky a gastronomické využitie

Latinský názov: Calendula officinalis L.

[dropcap]J[/dropcap]Jedna z veľmi obľúbených liečivých byliniek, často využívaný pri mnohých ťažkostiach. Vhodný je predovšetkým pre prečistenie krvi a celkovú podporu krvného obehu. Ďalej je účinný pri infekčnej žltačke, problémoch s trávením (stimuluje napr. Činnosť žlčníka) alebo pri bolestivej menštruácii.

Výskyt: rastie v Európe a v Ázii, a to na slnečných miestach. Od dávnych čias sa pritom pestuje aj na našom území, kde v niektorých prípadoch i splaňuje.

Opis a účinné látky: nechtík lekársky je bylina (letnička), ktorá rastie do výšky okolo 50 až 80 cm. Jej byľ sa vetví, má podlhovasté listy, vretenovitý koreň, semená kosákovitého tvaru a kvety s oranžovou či žltou farbou. Kvitne od jari do jesene. Účinnými látkami sú silice, saponín, karotenoidy, horčiny, polyacetylenové zlúčeniny pod.

Užitočné časti: využívané sú najmä kvety nechtíka lekárskeho, ale niekedy aj listy a stonky.

Liečivé účinky nechtíka lekárskeho

Rovnako ako v prípade mnohých ďalších rastlín, má aj nechtík lekársky zaujímavé liečivé účinky, a to navyše bez akýchkoľvek známych vedľajších vplyvov na organizmus. Pôsobenie je samozrejme závislé od toho, akým spôsobom ho budete používať. Nižšie uvedieme tri varianty.

  • Čaj z nechtíka lekárskeho. Vhodný je predovšetkým pre prečistenie krvi a celkovú podporu krvného obehu. Ďalej je účinný pri infekčnej žltačke, problémoch s trávením (stimuluje napr. Činnosť žlčníka) alebo pri bolestivej menštruácii. Podporný môže byť tiež pri nádorových ochoreniach.
  • Masť z nechtíka lekárskeho. Je vyrábaná zmiešaním nasekaných častí rastliny s bravčovou masťou či rastlinným tukom. Prikladanie masti pôsobí kladne na jazvy (vrátane tých pooperačných) či kŕčové žily, ale aj na rôzne zápaly, popáleniny, omrzliny, vredy, hemoroidy, akné, plesne a pod.
  • Tinktúra z nechtíka lekárskeho. Stačí pridať hrsť kvetov do cca 1 litra pálenky a nechať vylúhovať v teplom prostredí. Použitie je buď vnútorné, kedy má tinktúra podobné účinky ako čaj, alebo vonkajšie. V tomto prípade je účinná pri liečbe rán aj pomliaždenín a pre úľavu natiahnutých svalov

Tip: doma si môžete vytvoriť aj nechtíkovej víno. Do 1 litra suchého vína iba pridáte 10 dkg okvetných listov a necháte lúhovať 14 dní na chladnom mieste bez prístupu svetla. Následne už len precedíte a môžete konzumovať príjemne chutiaci zdravý nápoj.

Nechtík lekársky a gastronómia

Využitie nechtíka lekárskeho je možné aj v kuchyni, kde sa používa ako korenie. Vzhľadom k jeho pikantné a horkastej chuti, rovnako ako farbe je ním niekedy nahradzovaný šafran, teda korenie, ktoré patria k najdrahším na svete. Môžete ho teda použiť do šalátov, pri príprave žlté ryže aj na rôzne druhy mäsa. Ako už sme uviedli vyššie, nechtík lekársky pôsobí pozitívne na trávenie. Jeho uplatnenie v kuchyni teda dodá pokrmom nielen zaujímavú chuť a farbu, ale bude pôsobiť blahodarne aj na správne fungovanie vášho organizmu.

Zdieľanie príspevku cez sociálne siete:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*