Palina obyčajná: hojne rozšírená liečivka

Latinský názov: Artemisia vulgaris

Palina obyčajná sa v prírodnej medicíne používa predovšetkým na liečbu rôznych tráviacich ťažkostí, pretože dokáže tlmiť črevné kŕče a jedná s o účinnú zbraň proti črevným parazitom. Pozitívny vplyv má aj na problémy so žlčníkom a žalúdkom.

Výskyt: palina sa vyskytuje v miernom pásme Európy a (západná) Ázie. Natrhať si ho bežne môžeme aj na našom území, kde rastie od nížin po horské oblasti, a to najmä v miestach na plnom slnku.

Opis a účinné látky: táto trváca bylina, ktorá patrí do čeľade hviezdicovitých, dorastá zvyčajne do výšky 50 až 150 cm, ale občas môže byť aj vyššie. Byle sú tuhé, hranaté, pyri a vetvené. V spodnej časti rastliny sú listy stopkaté a peřenodílné, ostatné listy sú menšie, sediace a peřenoklané. V kvetenstvo sú potom jednoduché a kopijovité. Palina obyčajná kvitne najmä počas letných mesiacov. Kvety sú žlté a hnedožlté, niekedy aj hnedočervené. Plodom je nažka. Medzi najdôležitejšie účinné látky patria silice (najmä thujon), horčiny, triesloviny, polysacharidy, organické kyseliny a slizové látky.

Užitočné časti: zbieraná je kvitnúca vňať, ktorá je následne využívaná sušená. Často sú však používané len listy. Výnimočne nachádza uplatnenie aj koreň.

Palina obyčajná je účinný pri tráviacich ťažkostiach

Palina obyčajná sa v prírodnej medicíne používa predovšetkým na liečbu rôznych tráviacich ťažkostí, pretože dokáže tlmiť črevné kŕče a jedná s o účinnú zbraň proti črevným parazitom. Pozitívny vplyv má aj na problémy so žlčníkom a žalúdkom. Používa sa aj pri nadúvaní a nechutenstvo. Čaj z Černobyle je vhodné konzumovať aj pri snahách o prečistenie organizmu a účinný je tiež pri chorobách dýchacích ciest.

  • Čaj z Černobyle: jednu čajovú lyžičku paliny Černobyle prelejete zhruba štvrť litrom vody. Prikryjete a necháte 10 minút lúhovať. Nápoj je možné následne osladiť medom. Optimálne je užívanie dvakrát denne po lyžičkách.

Ako je zrejmé z predošlých riadkov, táto bylina je veľmi účinná. Na druhú stranu neobsahuje toľko účinných látok ako palina pravá. To však nie je úplne na škodu, pretože silice thujon môže pri nadmernej a dlhodobej konzumácii pôsobiť negatívne na srdce, krvný tlak, nervový systém a vyvoláva svalové kŕče. U Černobyle sú síce riziká nižšie, ale aj tak nie je radno jeho príjem preháňať. V každom prípade by sa mu rozhodne mali vyhnúť tehotné ženy, pretože spôsobuje sťahy maternice.

Mohlo by vás zaujímať: palina obyčajná je súčasťou repelentov proti hmyzu a navyše ho môžete využiť aj pri príprave pokrmov ako ostré korenie. Hodí sa najmä k hydine alebo do polievok.

Zdieľanie príspevku cez sociálne siete:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*