Prvosienka jarná: ohrozená bylinka

Latinský názov: Primula veris

Z liečivých účinkov prvosienky jarné spomeňme najprv jej efektívne uvoľňovanie hlienov. Zároveň teda umožňuje jednoduchšie odkašliavanie a celkovo pôsobí pozitívne v prípade kašľa. Býva pritom doporučovaná aj v prípade závažnejších ochorení dýchacích ciest ako napr. Pri bronchitíde či zápale pľúc ale všetko postupne ..

Výskyt: prvosienka môžeme nájsť predovšetkým na ázijskom a európskom kontinente, a to aj na chladnejších miestach. Ako je známe, rastie aj v Česku, však tu je zaradený medzi vzácnejšie až ohrozené druhy.

Opis a účinné látky: jedná sa o vytrvalú bylinu z čeľade prvosenkovitých, ktorá nie je nijako vysoká, keď dorastá do maximálnej výšky 25 až 30 cm. Podzemok je valcovitý a listy prízemnej v ružici. Rastlina má krásne žlté kvety a ako jeden z poslov jari kvitne už od začiatku apríla (zvyčajne do polovice mája). Jej plodom je tobolka. Z účinných látok sa v prvosence vyskytujú predovšetkým saponíny, flavonoidy, flavóny, glykozidy a silice.

Užitočné časti: používajú sa kvety, podzemok či korene, niekedy však aj listy.

Účinky prvosienky na ľudské zdravie

Z liečivých účinkov prvosienky jarné spomeňme najprv jej efektívne uvoľňovanie hlienov. Zároveň teda umožňuje jednoduchšie odkašliavanie a celkovo pôsobí pozitívne v prípade kašľa. Býva pritom doporučovaná aj v prípade závažnejších ochorení dýchacích ciest ako napr. Pri bronchitíde či zápale pľúc. Maxana má kladný vplyv aj na metabolizmus, pôsobí tiež močopudne, potopudne a mierne laxatívne. Vyskúšať ho môžete aj pri bolestiach hlavy alebo ku zmiernený vysokých teplôt.

Pozor: najviac účinných látok je obsiahnuté v koreni, ten sa však vzhľadom k vyššie uvedenému ohrozeniu zbierať nesmie (rovnako ako podzemok)! Ideálne si teda prvosienka Vypestujte sami na záhrade.

Okrem vnútorných použitie sa ponúka uplatnenie v podobe obkladov, a to napr. pri artritíde. Masť z prvosienky jarnej je možné skúsiť pri spáleninách od slnka a nálev pri problémoch s mastnou pokožkou. Nie všetkým je však možné prvosienka odporučiť. Vo vyšších dávkach totiž môže byť trochu jedovatý, takže by ho nemali používať pacienti berúci lieky na riedenie krvi, rovnako ako tehotné ženy. V menšom množstve by však nijako uškodiť nemal.

Ďalšie použitie prvosienky jarné: možno neviete, že prvosienka možno využiť aj v kuchyni. Listy totiž môžete napríklad pridávať do šalátov.

Zdieľanie príspevku cez sociálne siete:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*