Púpava lekárska: burinu s významnými liečivými účinkami

Latinský názov: Taraxacum officinale

Doporučovaná je najmä pri zápaloch močových ciest, obličkových kameňoch, prípadne pri zápaloch obličiek a obličkových kameňoch ….

Výskyt: púpava lekárska je celosvetovo rozšírená rastlina. Aj keď sa ju darí predovšetkým na severnej pologuli v miernom pásme, teda v Európe, Ázii a Severnej Amerike, vyskytuje sa aj v Južnej Amerike a Austrálii. Veľmi rozšírená je samozrejme tiež na našich lúkach, poliach a medziach.

Opis a účinné látky: rovnako ako ďalšie vytrvalé byliny s liečivými účinkami ako napr. Zlatobyľ či rebríček je radená do čeľade astrovité. Púpava dorastá do výšky 40 cm, jej listy tvoria prízemnej ružici, má dutý stvol a na prvý pohľad zaujme žiarivo žltými kvetmi, ktoré sa objavujú predovšetkým od apríla do augusta. Plody sú biele ochlpené nažky, vďaka ktorým sa veľmi ľahko šíri semená. Ako vie snáď každý, v celej rastline sú prítomné mliečnice. Z účinných látok menujme cukor inulín, horčiny, fytoncídy a triesloviny.

Užitočné časti: zbierané sú koreň alebo vňať s koreňom, a to pred rozkvetom, v čase kvitnutia sú potom používané aj listy a kvety.

Púpava a jej účinky na ľudské zdravie

Hoci je púpava lekárska (tiež známa ako púpava lekárska) brána skôr ako burina, už samotný jej druhový názov napovedá, že sa jedná o významnú liečivku. Doporučovaná je najmä pri zápaloch močových ciest, obličkových kameňoch, prípadne pri zápaloch obličiek a obličkových kameňoch. Pozitívne účinky má však aj na tráviace sústava, takže ju možno užívať pri žalúdočných poruchách, prekyslení žalúdka, ale aj pri prudkom črevných kataru, nechutenstvo alebo zápche.

Púpava tiež zvyšuje tvorbu žlče a zároveň má vplyv na jej vylučovanie. Okrem toho dokáže rozpúšťať žlčníkové kamene. Vyskúšať ju navyše možno aj pri ochorení pečene alebo sleziny a osvedčiť by sa mala tiež v prípade nepríjemného pálenia záhy. Dovedie pomôcť aj s pretrvávajúcou únavou, pôsobí potopudne a môžete ju použiť aj na prečistenie krvi. Niekedy sa o nej hovorí aj v súvislosti s poruchami metabolizmu čiže látkovej premeny. Nie je teda burinu ako burina.

tjednu čajovú lyžičku koreňa púpavy nechajte cez noc vylúhovať zhruba vo štvrť litra vody. Tento nálev potom už len dáte variť a scedíte.

Zdieľanie príspevku cez sociálne siete:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*