Puškvorec obyčajný: účinný (nielen) pri ťažkostiach s trávením

Latinský názov: Acorus calamus L.

Puškvorec obyčajný

Puškvorec obyčajný je používaný pri mnohých problémoch. Najčastejšie však nachádza uplatnenie pri rozličných žalúdočných problémoch. Podporuje totiž látkovú výmenu, uvoľňuje kŕče, vie pomôcť pri zápaloch žalúdka, ale všetko najskôr po poriadku …

Výskyt: puškvorec obyčajný je mokraďové rastlinou, ktorej pôvod je nutné hľadať v Ázii. Už v staroveku sa však šíril do ďalších oblastí sveta. Dnes preto bežne rastie aj v Severnej Amerike a Európe. U nás sa vyskytuje zrejme už od 16. storočia.

Opis a účinné látky: táto trváca bylina z čeľade áronovitých môže dorastať do výšky až 1,5 metra. Stonka je tříhranný, listy sú striedavé, úzke a majú mečovitý tvar. Ďalej možno identifikovať menšie zelené kvety, ktoré sú usporiadané v štíhlych palíc do skrutkovice. U nás kvitnú najmä v júni a júli. Hoci sú plodom dlhšiu bobule, v našich podmienkach puškvorca nedozrieva. Medzi účinnými látkami je dôležité vymenovať silicu, trieslovinu, slizové látky, cukry, cholín alebo horčiny.

Užitočné časti: používaný je predovšetkým podzemok.

Puškvorec a jeho liečivé účinky

Puškvorec obyčajný je používaný pri mnohých problémoch. Najčastejšie však nachádza uplatnenie pri rozličných žalúdočných problémoch. Podporuje totiž látkovú výmenu, uvoľňuje kŕče, vie pomôcť pri zápaloch žalúdka i poruchách trávenia a možno ho využívať aj pri ďalších relevantných komplikáciách. Nie je teda žiadna náhoda, že bol už v dávnych dobách dôležitou prísadou pri výrobe účinných žalúdočných likérov.

Túto bylinu možno „aplikovať“ tiež v prípade nervových problémov, pretože má upokojujúcimi účinkami. Možno ju teda napríklad vyskúšať pri depresívnych náladách. Použitie sa často odporúča aj k posilneniu fyzického stavu človeka. To znamená, že môže byť vhodná pre seniorov, ale mala by pomôcť aj ľuďom po chorobe či operácii. Dokonca býva uvádzaná aj ako prostriedok na zlepšenie stavu po chemoterapii.

Puškvorec obyčajný zároveň pôsobí močopudne a niekedy je dávaný do súvislosti so zlepšením krvotvorby. Občas môže mať kladný vplyv na alergie a možno ho vyskúšať aj ako analgetikum. Naviac ho je možné používať aj zvonka. Po pridaní do kúpeľa pomáha pri reumatizme, ekzémoch aj s hojením rán. Môžete ho pritom využiť aj ako kloktadlo, a to predovšetkým pri zápaloch v ústach a hltanu.

Puškvorec obyčajný v kuchyni: vzhľadom k jeho silne aromatické a horkej chuti je oddávna na mnohých miestach využívaný ako korenie. Často býval aj kandizované. Mladé listovej výhony je pritom možné pridať do rôznych šalátov.

Zdieľanie príspevku cez sociálne siete:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*