Reishi: zoznámte sa s „hubou nesmrteľnosti“

Názov „reishi“ pochádza z Japonska, v Číne sa nazýva ling či, čo znamená „huba nesmrteľnosti“. Jedná sa teda o tradičný prvok čínskej ľudovej medicíny. V Čeština sa jej rodový a druhový názov odvíja od vzhľadu a označuje lesklorka lesklá, poďme však postupne …

Výskyt: reishi je parazitická huba pôvodom z Ďalekého východu. Vyskytuje sa najmä v dubových lesoch, a to aj na našom území.

Opis a účinné látky: radená je do čeľade lesklorkovitých. Jej plodnice býva veľmi lesklá, zároveň je vejárovitá a môže dosahovať veľkosti až 30 cm. Najprv je žltkastá, v neskorších fázach rastu tmavne. V tomto období teda býva hnedá, červenohnedá či purpurovo čierna. Z účinných látok menujme triterpény, polysacharidy, antioxidanty, organické germánium alebo adenozínu.

Užitočné časti: používaná je plodnice.

Liečivé účinky reishi

Názov „reishi“ pochádza z Japonska, v Číne sa nazýva ling či, čo znamená „huba nesmrteľnosti“. Jedná sa teda o tradičný prvok čínskej ľudovej medicíny. V Čeština sa jej rodový a druhový názov odvíja od vzhľadu a označuje lesklorka lesklá. V každom prípade je podľa niektorých výskumov skutočne účinná pri liečbe mnohých neduhov. Medzi najznámejšie pritom nepochybne patrí hepatitída čiže zápal pečene, pričom huba celkovo podporuje funkciu tohto párového orgánu. Ďalej by mala znižovať hladinu cholesterolu, podporovať krvný obeh, prípadne pozitívne pôsobiť proti trombózam.

Tradične sa uvádzajú aj ďalšie pozitívne účinky reishi, avšak mnohé z nich zatiaľ neboli klinicky potvrdené, minimálne na Západe. Podľa rôznych japonských štúdií však huba kladne pôsobí na imunitu organizmu, poruchy spánku alebo chronický únavový syndróm (neurasténia). Dokonca sa o reishi hovorí ako o účinnej prevencii rakoviny, pričom podporuje aj liečbu tejto zákernej choroby. Často býva doporučovaná pre svoj vplyv na dýchacie sústavu, pričom by mala znižovať aj riziko bronchitídy čiže zápalu priedušiek. Teoreticky sa podieľa aj na pomalšom uvoľňovanie histamínu.

Kde lesklorku zohnať? Reishi sami len tak nezoženiete. Preto nezostáva, než sa poobzerať v špecializovaných obchodoch, ktoré ponúkajú množstvo extraktov z tejto huby. Tie sú navyše často doplnené o ďalšie liečivé látky, takže možno vyskúšať rad z nich.

Zdieľanie príspevku cez sociálne siete:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*