Nádchovník (rýmovník): vyzrajte na nádchu a ďalšie neduhy

Latinský názov: Plectranthus argentatus

Rýmovník

Rýmovník síce vo svojej domovine rastie ako krík, u nás sa však predovšetkým pestuje ako izbová rastlina. V lete ho síce môžete mať aj vonku, ale zle znáša mrazy, takže v zimných mesiacoch ho určite dajte späť dovnútra, najskôr ale všetko poporiadku…

Výskyt: ako nádchovník sú niekedy označované všetky druhy rodu Plectranthus (molica), ktorých je asi 350. Najčastejšie ide však o pomenovanie austrálskeho druhu Plectranthus argentatus. Jeho pôvodnou domovinou je teda Austrália, hoci je dnes rozšírený aj na ďalších kontinentoch.

Opis a účinné látky: nádchovník je rastlina radená do čeľade hluchavkovitých. Vysoký býva okolo 1 metra, byľ má štvorcové prierezy a jeho listy sú husto rastúce a vajcovité. Kvety potom majú bledo modrú či fialkastú farbu. Z účinných látok je potrebné vymenovať predovšetkým vonné silice (vonia ako eukalyptus), vďaka ktorým je radený medzi liečivky. Obsahuje však tiež omega-6 mastné kyseliny alebo vitamíny A a C.

Užitočné časti: používané sú najmä listy.

Aké sú liečivé účinky nádchovníku?

Vzhľadom na obsah vyššie spomínaných silíc účinkuje pri prechladnutí, nádche aj bolestiach v hrdle. Ostatne o tom už vypovedá sám názov „nádchovník“. Odporúčané síce býva aj vnútorné užívanie, teda napr. formou čaju či žuvaním, ale účinná je predovšetkým inhalácia. Dokonca vraj stačí rozlomiť či roztlačiť list a čuchať, čuchať a čuchať. Pomôcť pritom môže aj pri problémoch s dýchacími cestami a pozitívne by mal podľa všetkého pôsobiť aj na zdravie astmatikov.

Nádchovník má ale kladný vplyv aj na ďalšie neduhy. Môžete ho vyskúšať pri horúčke, bolestiach hlavy, ale tiež pri problémoch s pokožkou, teda napr. pri ekzémoch či po bodnutí hmyzom. Podľa niektorých zdrojov má aj antioxidačné vlastnosti, účinkuje pri vysokom krvnom tlaku, problémoch s obličkami alebo pri problémoch tráviaceho ústrojenstva. Nádchovník potom môžete využiť aj na detoxikáciu organizmu a pôsobí aj proti stresu a psychickým ťažkostiam.

Ďalšie využitie nádchovníku

Ako už sme podotkli, listy nádchovníku môžete použiť na prípravu zdravého čaju. V kuchyni sa však hodí aj pri ďalších príležitostiach, a to napr. na dochutenie mäsa alebo zeleniny a uplatniť ho môžete aj pri varení polievok. Okrem toho odpudzuje hmyz, a to vrátane molí, čo môže byť v mnohých ohľadoch veľmi praktické. Ak budete navyše nádchovník pestovať doma, možno čoskoro sami zistíte, že sa vám o niečo lepšie dýcha. Pestovanie pritom nie je nijako zložité, takže ho zvládne úplne každý.

Ako rýmovník pestovať?

Nádchovník (rýmovník) síce vo svojej domovine rastie ako krík, u nás sa však predovšetkým pestuje ako izbová rastlina. V lete ho síce môžete mať aj vonku, ale zle znáša mrazy, takže v zimných mesiacoch ho určite dajte späť dovnútra. Avšak pozor! Nádchovníku nerobí dobre ani prudké slnečné žiarenie. Celoročné pestovanie v izbe sa teda javí ako najlepšia varianta. Táto rastlina sa pritom množí jednoducho odrezkami. Navyše rastie pomerne rýchlo, listy možno teda zberať priebežne.

Zdieľanie príspevku cez sociálne siete:

  • 30
    Shares

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*