Šalvia lekárska ako všestranná bylinka

Latinský názov: Salvia officinalis L.

[dropcap]Š[/dropcap]Šalvia patrí do čeľade hluchavkovitých. Človekom je pritom využívané hneď niekoľko druhov. Tak napríklad šalvia divotvorná, ako už sám názov napovedá, patrí medzi halucinogény. Na tomto mieste sa však zameriame na šalvia lekársku (Salvia officinalis L.), čo je rastlina, ktorá je z hľadiska využitia človekom naozaj všestranná. Používaná je totiž pre svoje liečivé účinky, ale uplatnenie nachádza aj v kozmetike a tiež v kuchyni, lebo patrí medzi obľúbené korenie. A kto pozná film Saxana, dobre vie, že šalvia lekárska alebo „babské ucho“ možno má aj nadprirodzené účinky …

Popis šalvie lekárskej

Šalvia lekárska je trváca rastlina podobajúce sa kríkmi, ktorá dorastá až do výšky 70 cm a najčastejšie kvitne od mája do júla. Kvety sú svetlo fialovej či bielej a plodom je tvrdky. Používaná bola už v staroveku, pričom jej pôvodné domovinou je oblasť Stredomoria. Postupom času sa však odtiaľto rozšírila a dnes je veľmi populárne aj u nás. Táto rastlina obsahuje mnoho látok, z ktorých za zmienku stoja silice, triesloviny, saponíny, niektoré kyseliny, vitamíny, rovnako ako minerálne a hormonálne účinné látky.

Vnútorné využitie šalvie

Pri vnútornom použití majú mnohé pozitívne účinky na ľudské zdravie najmä vňať a listy. Často sú využívané pri žalúdočných a črevných problémoch, ako aj pri ťažkostiach so žlčníkom či nadúvaním. Popísaný je však aj pozitívny vplyv na krvný beh a nervovú sústavu. Šalvia lekárska má tiež protizápalové, antivirotické a antibakteriálne účinky. Navyše zabraňuje nadmernému poteniu, a to najmä v období puberty či klimaktéria. Vnútorné použitie je doporučované tiež pri nadmernej tvorbe materského mlieka a ženám vie pomôcť aj pri komplikáciách spojených s nepravidelnou menštruáciou.

Pozor: šalvia lekársku by ste nemali používať vo väčšom množstve (doporučované sú max. Štyri šálky denne) ani príliš dlho. Potom totiž môže pôsobiť toxicky.

Vonkajšie využitie šalvie

Okrem vyššie zmienených účinkov je možné šalvia lekársku využívať na rôzne problémy ústnej dutiny. Jej kloktaním možné napr. Obmedziť bolesť zubov alebo afty. Navyše pôsobí pozitívne aj pri krvácaní ďasien. Zároveň je vo forme obkladov používaná k lepšiemu zhojenie jaziev a celkovo má kladný vplyv na pokožku. Možno ju preto nájsť v rôznych pleťových vodách alebo prísadách do kúpeľa. Vzhľadom k tomu, že zabraňuje nadmernému poteniu (pozri vyššie), používa sa aj pri výrobe antiperspirantov. V neposlednom rade potom dovedie potláčať tvorbu lupín.

Šalvia lekárska ako korenie

V kuchyni nachádzajú uplatnenie predovšetkým čerstvé alebo sušené listy. Majú však pomerne výraznú chuť a vôňu, takže by ste to s ich používaním nemali preháňať. V každom prípade sa hodí k niektorým druhom mäsa, najmä k teľaciemu a bravčovému, ale aj k zverine a rybám. Šalvia lekársku je možné pridávať tiež do rôznych omáčok alebo plniek, ale zaujímavú chuť dodáva aj niektorým druhom syra. Ako vidno, jedná sa skutočne o univerzálnej rastlinu.

Zdieľanie príspevku cez sociálne siete:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*