Sezamové semienka: rozmery nepatrná, napriek tomu účinná

Latinský názov: Sesamum indicum

Sezamové semienka
Sezamové semienka

Sezamové semienka patrí medzi zdravé potraviny, ktoré nám dokážu pomôcť s mnohými neduhmi. Kde sa ale táto vlastne berú? Pochádzajú z strukov rastliny zoznam indický (lat. Sesamum indicum). Tá však nerastie len v Indii, ale nachádza sa v mnohých tropických oblastiach sveta a aktuálne je vďaka svojej obľúbenosti tiež hojne pestovaná. Sezamové semienka sú každopádne úplne bežne dostupná aj v slovenských obchodoch, takže sa ich nákup neobmedzuje len na špeciálne obchodíky so zdravou výživou.

Sezamové semienka a ich liečivé účinky

Pozitívne účinky sezamových semienok sú pochopiteľne dané obsahom účinných látok. Z nich musíme spomenúť predovšetkým kvalitné bielkoviny a esenciálne mastné kyseliny, ďalej minerálne látky (najmä železo), stopové prvky, vitamíny alebo beta karotén. Vďaka niektorým z týchto zložiek bývajú často doporučovaná ľuďom, ktorí nejedia mäso, a to vrátane vegánov. Samozrejme je však môžu konzumovať úplne všetci, lebo ich kladné vplyvy na ľudské telo sú nepopierateľné. O aké konkrétne ide?

Sezamové semienka sú napriklad vhodná pre ľudí trpiacich chudokrvnosťou (anémiou), pretože podporujú tvorbu krvi. Ďalej sú odporúčaná ženám s nepravidelnou či silnou menštruáciou, rovnako ako ženám v menopauze. U mužov sa zase hovorí o vyššej plodnosti. Nezávisle na pohlavie je sezamové semienka vhodné konzumovať pri osteoporóze, zápche či horúčke. Zároveň zlepšujú imunitu a metabolizmus a dokážu pomôcť pri psychických problémoch (napr. depresiách). Pozitívne pôsobí aj na srdce, cievy, ale aj na vlasy a pokožku. Nenechajte sa teda zmiasť nepatrnou veľkosťou, účinky sú totiž vskutku významné.

Odporúčame: sezamové semienka je vhodné konzumovať nelúpaná, lebo s odstránením povrchovej vrstvy prichádzajú o cenné vitamíny a minerálne látky.

Na čo sezamové semienka používanie?

Aj keď sú účinky sezamových semienok naozaj významné, v slovenských kuchyniach sa zase toľko nepoužívajú, čo je určite škoda. Pripraviť z nich totiž možno celá rada pokrmov. Za všetky menujme napríklad sezamové maslo, nátierku alebo pastu (tahini). Práve z nej sa pritom vyrábajú cukrovinky ako chalva či baklava. Môžete ich tiež pražiť, prípadne použiť do šalátov, zálievok či polievok. Zdravý a chuťovo špecifický je takisto sezamový olej. A samozrejme bývajú hojne využívaná ako posyp na pečivo.

Tip na záver: vyššie uvedení vegáni môžu drvená sezamové semienka používať ako náhradu vajec, lebo fungujú dobre ako spojivo. Doplňme, že sezamové mlieko je zdravou alternatívou kravského mlieka, pričom ho môžu používať aj ľudia s neznášanlivosťou laktózy.

Zdieľanie príspevku cez sociálne siete:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*