Skorocel kopijovitý – rychlá pomoc na ranky a popáleniny

Latinský název: Plantago lanceolata

Aj keď na našom území rastie viac druhov skorocelu, práve skorocel kopijovitý obsahuje najviac liečivých látok. Jeho vnútorné využitie (napr. vo forme čajových zmesí) je preto veľmi široké, viac ale už v našom článku …

Výskyt: skorocel kopijovitý patrí medzi rastliny, ktoré sa postupom času rozšírili po celom svete. Možno ho teda nájsť na väčšine európskeho kontinentu (vrátane Islandu) a rastie aj v Ázii, Severnej Amerike či Austrálii. Vďaka svojim liečivým účinkov je dnes tiež hojne pestovaný.

Opis a účinné látky: táto bylina, ktorá patrí do čeľade jitrocelovitých, je trvalá, má kratší podzemok a ružicu prízemných listov. Listy sú vzpriamené a špicaté, niekedy lysé, inokedy chlpaté. Na jednej rastline môže vyrásť až 15 stvolov. Na nich možno nájsť valcovité kvety hnedej farby. Skorocel kopijovitý kvitne pomerne dlho, a to od mája do októbra. Jeho plodom je tobolka. Účinné sú predovšetkým slizové látky, rastlina ale obsahuje aj niektoré kyseliny, enzýmy, flavonoidy, triesloviny, horčiny, vitamín C, atď.

Užitočné časti: väčšina vyššie uvedených látok je obsiahnutá v listoch. Používané sú teda predovšetkým tie.

Vnútorné použitie skorocelu kopijovitého

Aj keď na našom území rastie viac druhov skorocelu, práve skorocel kopijovitý obsahuje najviac liečivých látok. Jeho vnútorné využitie (napr. vo forme čajových zmesí) je preto veľmi široké. Vďaka prítomnosti slizových látok pôsobí pozitívne proti kašľu a celkovo sa jedná o vhodný prostriedok na prekonanie prechladnutia alebo angíny. Rovnako zápaly horných dýchacích ciest či astma sú liečené za pomoci skorocelu kopijovitého, lebo ten dokáže veľmi účinne odhlieňovať dutiny. A odporúčaný je aj pri ťažkostiach s trávením.

Recept na skorocelový čaj: k jeho príprave budete potrebovať približne jednu čajovú lyžičku čerstvých alebo sušených listov. Tie je nutné nasekať a následne preliať cca 250 ml vriacej vody. Potom necháte 10 minút lúhovať a precedíte. Čaj zo skorocelu je vhodné piť trikrát denne. Často je pritom odporúčaný aj ako vhodný podporný prostriedok pre fajčiarov, ktorí sa chcú6 zbaviť svojho zlozvyku.

Vonkajšie účinky skorocelu kopijovitého

Skorocelové listy sú používané tiež na výrobu obkladov, ktoré účinkujú v prípade drobných odrenín alebo popálenín. Kladný vplyv majú aj na krvácajúce či zle sa hojace rany a používané sú zároveň pri uhryznutí zvieraťom, teda napr. hmyzom alebo dokonca psom. V neposlednom rade pôsobí pozitívne aj pri zápaloch sliznice ústnej dutiny. Ide skrátka o všestrannú bylinu.

Odporúčame: skorocel kopijovitý je možné používať aj v kuchyni. Jeho listy majú horkastú chuť, takže by ste to s nimi nemali preháňať. V každom prípade je možné ho využiť ako prísadu do niektorých bylinkových polievok alebo do omáčok.

Zdieľanie príspevku cez sociálne siete:

  • 2
    Shares

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*