Sladké drievko – skvelé pri problémoch s dýchacími cestami

Latinský názov: Glycyrrhiza glabra L.

Užívanie sladkého drievka je doporučované najmä pri problémoch s dýchacími cestami. Vďaka svojim vlastnostiam totiž dokáže pomôcť pri takých ťažkostiach ako kašeľ či zahlienenie, ale všetko postupne …

Výskyt: používanie tejto rastliny sa datuje do dávnej histórie. Predpokladá sa, že pochádza z východného Stredomoria, odkiaľ došlo k značnému rozšíreniu. V našich hájoch sa pestuje zhruba od 16. storočia a ojedinele aj splaňuje. Na pestovanie sladkého drievka sú doporučované dobre priepustné pôdy a dostatok slnka.

Opis a účinné látky: rastlina patrí do čeľade bôbovitých. Ide o 1 až 2 metre vysokú trvalú bylinu, ktorá má silnú stonku a dlhé korene. Listy sú striedavé, lístky vajcovité a na rube lepkavé. Modrofialové kvety sú usporiadané v dlho stopkaté úžľabné klasy. Plodom je lysý struk červenohnedej farby. Rastlina kvitne približne od júna do augusta. Účinnými látkami sú škrob, saponíny, sacharidy, glykozidy, prchavé silice pod.

Užitočné časti: využívaný je koreň sladkého drievka, ktorý je zbieraný na jeseň.

Účinky sladkého drievka na ľudský organizmus

Užívanie sladkého drievka je doporučované najmä pri problémoch s dýchacími cestami. Vďaka svojim vlastnostiam totiž dokáže pomôcť pri takých ťažkostiach ako kašeľ či zahlienenie. Veľmi dobre však pôsobí aj pri zažívacích ťažkostiach, teda pri zápche, nadúvaní, žalúdočných vredoch a pod. Sladké drievko vie pomôcť aj v prípade komplikácií s rôznymi zápalmi. Navyše pôsobí antisepticky, močopudne, dokáže rozpúšťať močové kamene a pomáha pri kožných problémoch.

Sladké drievko možno odporučiť aj pre úpravu látkovej výmeny a na posilnenie imunity, pretože pozitívne pôsobí na činnosť imunitného systému. Táto bylinka je však vhodná aj pri rýdzo ženských problémoch, a to najmä pri menštruačných a klimakterických problémoch, lebo má hormonálne účinky. Podporuje ale aj činnosť nadobličiek, má regenerujúce vplyvy na pankreas, znižuje hladinu cholesterolu a vie pomôcť aj pri rozmanitých alergiách.

Pozor na nežiaduce účinky: rozhodne nie je doporučovaná nadmerná konzumácia. Okrem problémov ako bolesť hlavy či nevoľnosť totiž môže mať sladkého drievka negatívny vplyv na pečeň, obličky, kardiovaskulárny systém a spôsobovať opuchy alebo hypertenziu. To znamená, že by ho všeobecne nemali užívať ľudia s vysokým tlakom.

Zdieľanie príspevku cez sociálne siete:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*