Snežienka jarná: posol jari, ktorý môže pomáhať

Latinský názov: Galanthus nivalis

Hoci je snežienka jarná známa predovšetkým ako jeden z prvých poslov jari, má aj niektoré liečivé účinky. Predovšetkým je však nutné poznamenať, že patrí medzi mierne jedovaté rastliny – ale všetko postupne.

Výskyt: snežienka rastie najmä na juhu Európy a v západnej Ázii. Vyskytuje sa ale tiež inde, a to predovšetkým vo vlhkej pôde. Predtým sa dala hojne nájsť aj na našom území, v súčasnosti však patrí medzi ohrozené druhy a vo voľnej prírode je chránená. Pestuje sa však na záhradách či v parkoch.

Opis a účinné látky: jedná sa o vytrvalú rastlinu z čeľade amarylkovitých, ktorá dosahuje výšku približne 20 cm. Má jednoduchú vajčíkovitou cibuľku a dva až tri úzke a prisadlým listy. Medzi nimi sa nachádza stvol, na ktorého konci sa v období od februára do marca (občas aj apríla) objavuje jeden biely kvet. Plodom je trojpúzdrová kapsula. Snežienka obsahuje mnoho druhov alkaloidov.

Užitočné časti: zbierané je vňať a cibuľka.

Snežienka jarná lieči, ale zároveň je mierne jedovatá!

Hoci je snežienka jarná známa predovšetkým ako jeden z prvých poslov jari, má aj niektoré liečivé účinky. Predovšetkým je však nutné poznamenať, že patrí medzi mierne jedovaté rastliny! Vzhľadom na obsah niektorých alkaloidov (napr. Galantamínu alebo lycorinu), ktoré sú prítomné predovšetkým v cibuľke, môže pri zjedení spôsobovať hnačky, bolesti brucha a zvracanie.

Tieto látky sú síce jedovaté, však podávané v menšom množstve môžu ľuďom tiež pomôcť. Alkaloidy zo snežienka jarná sú teda využívané vo farmaceutickom priemysle, a to k podpore liečby závažných ochorení. Najmä sa jedná o obrnu, zápal nervov alebo Alzheimerovu chorobu.

Ako si snežienky vypestovať na záhrade?

Pokiaľ chcete mať snežienky jarná doma, musíte si ju chtiac nechtiac vypestovať. Ako už sme spomenuli, ide o chránené rastliny a v obchodoch je navyše nezoženiete. Stačí si však zakúpiť cibuľky, a tie ideálne v septembri zasadiť do zeme (cca do hĺbky 6 cm). K tomu, aby prosperovať, pritom potrebujú vlhkú a priepustnú pôdu, ale aj mierne slnko až polotieň. Vzhľadom na uvedené skutočnosti ale snežienky pestujte len pre okrasu!

Zdieľanie príspevku cez sociálne siete:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*