Srdcovník obyčajný pomáha so srdcom aj pri nervovom vypätí

Latinský názov: Leonurus cardiaca

Srdcovník obyčajný

Srdcovník obyčajný má veľmi zaujímavé účinky. Ide najmä o upokojenie, pretože pôsobí sedatívne. Ak vás teda sužujú také problémy ako úzkosť, nespavosť, nervozita, rozhodne ho môžete vyskúšať, všetko ale postupne…

Výskyt: srdcovník pôvodne rástol len na ázijskom kontinente, dnes na neho možno ale naraziť aj v Európe a Severnej Amerike.

Opis a účinné látky: rastlina je radená do čeľade hluchavkovitých. Niektorí zástupcovia sú vysokí len pol metra, zatiaľ čo ďalšie môžu mať výrazne cez 1 meter. Stonka srdcovníka je priama a listy protistojné a ostro pílkovité. Kvety, ktoré sa objavujú od júna do konca septembra, majú svetlo ružovú farbu. Plodom sú tvrdky. Najzaujímavejšie je však obsah účinných látok, jedná sa totiž o flavonoidy, triesloviny, horčiny, glykozidy, saponíny, menšie množstvo silíc atď.

Užitočné časti: zozbiera by mala byť kvitnúca vňať (pozri nižšie).

Liečivé účinky srdcovníka všeobecného

Ak sa zameriate na rodový názov tejto rastliny, sami asi rýchlo zistíte, aké hlavný účinok na ľudské zdravie vlastne má. Doporučovaná je samozrejme predovšetkým pri srdcových ochoreniach. Kladne totiž pôsobí na vysoký krvný tlak, ďalej na angínu pectoris, srdcovej arytmii, bolesti srdca, srdcový sval (myokard) a zároveň znižuje tepovú frekvenciu. Ak máte teda nejaké kardiovaskulárne problémy, srdcovník vám môže pomôcť. Avšak pozor! Funguje len podporne a v prípade týchto závažných komplikácií určite najprv navštívte lekára.

Srdcovník obyčajný má však aj ďalšie zaujímavé účinky. Ide najmä o upokojenie, pretože pôsobí sedatívne. Ak vás teda sužujú také problémy ako úzkosť, nespavosť, nervozita, rozhodne ho môžete vyskúšať. Pozitívne pôsobí tiež na štítnu žľazu alebo prostatu (vrátane ochorení), rovnako ako na trávenie. Ženám navyše môže pomôcť počas nepokojného obdobia v prechode (klimaktériu) a niekedy sa tiež uvádza, že dokáže vyvolať oneskorenú menštruáciu.

Upozorňujeme: srdcovník obyčajný je mierne jedovatý a pôsobí na maternicu (vyvoláva sťahy). To znamená, že by ste jeho užívanie nemali preháňať a tehotné ženy by ho radšej nemali používať vôbec.

Pestovanie srdcovníka všeobecného

Ak se pozriete na obrázok srdcovníka, zrejme vám príliš do oka nepadne. Nejde teda v žiadnom prípade o okrasnú rastlinu, avšak vzhľadom k vyššie popísaným liečivým účinkom za vypestovanie určite stojí. Rastlina potrebuje hlinitú a výživnú pôdu a vysadiť by ste ju mali v mieste, ktoré nie je v úplnom tieni, pretože si vyžaduje slnko. So zalievaním to každopádne nemusíte preháňať. Čo sa týka úrody, v letných mesiacoch by ste mali strihať kvitnúca vňať zhruba 20 cm nad zemou, pričom srdcovník môže následne opäť vykvitnúť.

Využitie srdcovníka všeobecného: pripraviť si môžete čaj, kedy stačí 2 lyžičky sušenej vňate preliať štvrť litrom horúcej vody a nechať 10 minút lúhovať. Rovnaké množstvo možno ale preliať aj 2 pohármi studenej vody, nechať stáť 12 hodín a získate macerát.

Zdieľanie príspevku cez sociálne siete:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*