Superpotravina Quinoa či poklad Inkov

Latinský názov: Chenopodium quinoa

Mrlík čilský čiže quinoa obsahuje veľa účinných látok. Vyniká predovšetkým vysokým obsahom bielkovín, takže nielen pre Inkov predstavovala perfektné zdroj živín. Aj dnes je veľmi uznávaná ich vysoká nutričná hodnota a sú radená medzi superpotraviny.

Výskyt: ako samotný názov napovedá, mrlík čilský pochádza z Južnej Ameriky. K jeho domestikácii pritom došlo zhruba pred 5 tisíc rokmi a jednalo sa o dôležitú potravu Inkov. Tí jej hovorili „quinoa“, čo znamená „matka zrno“. Dnes sa pestuje aj v Severnej Amerike a niekoľko desiatok rokov aj v Európe,

Opis a účinné látky: mrlík čilský je jednoročná bylina z čeľade laskavcovitých, ktorá dorastá do výšky 100 až 200 cm. Vzhľadom k tomu, že sa dokáže prispôsobiť v rôznych podmienkach, jeho vzhľad a stavba teda nie sú jednotné. Snáď len stonku býva vzpriamený, listy široké, kvety usporiadané do lat a plodom je nažka. Oveľa zaujímavejšie je však rovnako zloženie jeho semien, ktorá obsahujú celý rad vitamínov (najmä zo skupiny B), ale aj minerálnych látok, esenciálnych aminokyselín, vlákniny, polysacharidov, bielkovín, škrobu a tukov.

Užitočné časti: používaná sú predovšetkým semená, niekedy aj mladé listy.

Semená quinoa v kuchyni

Semená merlíku čilského obsahujú mnoho účinných látok. Vynikajú predovšetkým vysokým obsahom bielkovín, takže nielen pre Inkov predstavovala perfektné zdroj živín. Aj dnes je veľmi uznávaná ich vysoká nutričná hodnota a sú radená medzi superpotraviny. Jedná sa teda o vhodnú potravinu napr. Pre vegetariánov a vegánov, ktorí si s jej pomocou môžu spestriť jedálniček. Semená sú využívané na výrobu múky, rôznych kašou alebo cereálií, však možno sa s nimi stretnúť aj v mnohých ďalších výrobkoch.

Ak ste sa rozhodli mrlík čilský tiež upotrebiť v kuchyni, semená zoženiete v každom obchode so zdravou výživou. Dnes sú navyše stále viac dostupná aj v bežných obchodoch. Na balíčku pochopiteľne nájdete postup prípravy, ale pre istotu pripomeňme, že ako iné obilniny naberajú v priebehu prípravy na objeme, s čím je nutné počítať. A k čomu je vlastne použiť? Tak napríklad na výrobu šalátov, sladkých kaší alebo tam, kde ste boli doteraz zvyknutí na ryžu.

Poznámka: mrlík čilský vlastne medzi obilniny nepatrí, pretože je radený medzi tzv. Pseudoobiloviny. Tie síce majú niektoré podobné vlastnosti a využitie, nejedná sa ale o totožnú skupinu.

Liečivé účinky merlíku čínskeho

Semená merlíku sú chutí, ľahko stráviteľná a nenadúvajú. Vyššie sme spomenuli, že sa nejedná obilninu, čo je minimálne z jedného hľadiska enormne dôležité. Neobsahujú totiž lepok, takže ich môžu konzumovať aj ľudia s celiakiou. Vhodné sú aj pre už uvedené vegetariánov a vegánov, ale jedná sa o kvalitnú potravinu takisto pre športovcov, a to napr. Pre tých, ktorí prešli na bezlepkovú stravu. Do tela totiž uvoľňujú energiu a navyše podporujú rast svalovej hmoty.

Čo sa týka liečivých účinkov, quinoa je veľmi účinná pri problémoch s migrénami a doporučovaná je aj pri redukčných diétach. Ďalej pomáha osobám s vysokým krvným tlakom a tiež pri kardiovaskulárnych ochoreniach. Veľakrát sa spomínajú aj jej protirakovinové účinky, pričom sa hovorí najmä o rakovine hrubého čreva. Rastlina takisto prospieva obličkám a pôsobí kladne na trávenie a nervový systém. V neposlednom rade je doporučovaná tiež diabetikom. Skrátka superpotravina

Zdieľanie príspevku cez sociálne siete:

  • 2
    Shares

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*