Valeriána lekárska a upokojujúce účinky

Latinský názov: Valeriana officinalis L.

[dropcap]V[/dropcap]Valeriána lekárska bol už v dávnych dobách užívaný najmä v súvislosti s jeho upokojujúcimi účinkami. A dnes sa na tom nič nemení, najskôr však základné informácie.

Výskyt: valeriána sa vyskytuje v Európe, Ázii a Severnej Amerike. V našich podmienkach rastie najmä v nižších polohách, a to na vlhkých lúkach, pri okrajoch lesov a v priekopách. Samozrejme je ale tiež pestovaný.

Opis a účinné látky: rastlina spadá do čeľade kozlíkovitých. Ide o vytrvalú bylinu sa silne aromatickým podzemkom, ktorá môže dorastať až do výšky dvoch metrov. Stonka je priama a zbrázdená a jej listy sú striedavé, stopkaté a zložené hlavne zo siedmich až deviatich párov lístkov. Tie sú kopijovité, u spodných listov zubaté. Kvety sú bledoružové (niekedy aj biele), nálevkovité a vonné. Plodom sú kopijovité, lysé nažky. Kozlík kvitne od júna do augusta, a to najčastejšie v júli. Kľúčovou účinnou látkou je silica, spomenúť však musíme takisto alkaloidy či triesloviny.

Užitočné časti: používaná je takmer výhradne podzemná časť (podzemok s koreňmi).

Žiaduce účinky valeriány lekárskej

Valeriána lekárska bol už v dávnych dobách užívaný najmä v súvislosti s jeho upokojujúcimi účinkami. A dnes sa na tom nič nemení. Pôsobí totiž kladne pri nervových problémoch, ukľudňuje teda pri hystérii, depresiách, ale aj pri bežnej nervozite, stresu či nespavosti. Z hľadiska tohto účinky sú často používané tzv. Valeriánové kvapky (príprava viď nižšie). Kozlík zároveň dokáže pomôcť pri búšení srdca, bolestiach hlavy či slabosti nôh.

Okrem ukľudňujúcich účinkov je často odporúčaný ženám v priebehu silného menštruačného krvácania alebo v období klimaktéria, ale slúži aj ako prevencia mŕtvice. Pozitívny vplyv má aj na najrôznejších problémy s očami. Niekedy sú však spomínajú aj nežiaduce účinky valeriány lekárskej. Je sa teda potrebné jeho užívanie obávať?

Nežiaduce účinky valeriány lekárskej

Pri správnom užívaní sú vedľajšie účinky minimálne. Kozlík ale môže pri predávkovaní či príliš dlhom užívaní fungovať presne opačne, ako si jeho užívateľ želá. Potom totiž spôsobuje bolesti hlavy, žalúdočné ťažkosti, poruchy srdcovej činnosti, podráždenie, nespavosť a pod. Kozlík lekársky by ste teda nemali užívať dlhšie ako štyri týždne, lebo takto by nemal nastať akýkoľvek problém.

Mohlo by vás zaujímať: ako nežiaduci účinok valeriány lekárskej možno spomenúť aj skutočnosť, že rovnako ako vlnené klbko nesmierne priťahuje mačky. Ak ho teda sami pestujete, môže zo strany vášho maznáčika dôjsť k jeho zničeniu. Na druhej strane možno sušený valeriána využiť na výrobu hračiek pre mačky.

Kozlík lekársky – recepty

Domáce valeriánové kvapky z valeriány lekárskej: sušený alebo čerstvý koreň jednoducho umyjete, nakrájate a naložíte do alkoholu (napr. Do vodky) v pomere jeden diel valeriány na päť dielov alkoholu. Následne uzavrite nádobu a necháte dva týždne na chladnejšom mieste s tým, že je vhodné nálev denne pretrepať. Po uplynutí tejto doby zmes už len prelisujete a môžete ju užívať (cca 20 kvapiek trikrát denne). Uvidíte, že oproti klasickým práškom na spanie vás nebude obťažovať ranné otupenosť. Valeriánové kvapky však nie sú doporučované deťom a tehotným aj dojčiacim ženám a navyše si musíte dať pozor na prílišné a dlhodobé užívanie (pozri vyššie).
Překladač Google pro firmy:Translator ToolkitPřekladač webových stránekNástroj pro hledání nových trhů

Zdieľanie príspevku cez sociálne siete:

  • 1
    Share

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*