Voňatka citrónová aneb citrónová tráva

Latinský názov: Cymbopogon citratus

Citrónová tráva a jej účinky
Citrónová tráva

Citrónová tráva je používaná pre svoje povzbudzujúce účinky. Zároveň pomáha udržať koncentráciu a podporuje pamäť. Celkovo potom pôsobí kladne na funkciu mozgu, takže je doporučovaná aj pri depresívnych stavoch, stresu, psychickej únave a nervových ochoreniach.

Výskyt: pôvodné domovinou voňavky citrónovej je oblasť juhovýchodnej Ázie (pravdepodobne Thajsko). V súčasnej dobe sa ale pestuje aj na ďalších kontinentoch, a to v subtropických oblastiach Afriky, Ameriky a Austrálie.

Opis a účinné látky: táto vytrvalá tropická tráva z čeľade lipnicovitých, resp. jej dlhé zelenošedé či zelenomodré listy môžu občas dorastať až do výšky 1,5 metra. Svoje druhové meno pritom získala vďaka príjemnej citrónovej vôni, za čo môžu obsiahnuté látky. Z tých naozaj účinných musíme uviesť predovšetkým silice a flavonoidy.

Užitočné časti: používané sú listy.

Liečivé účinky citrónovej trávy

Citrónová tráva je používaná pre svoje povzbudzujúce účinky. Zároveň pomáha udržať koncentráciu a podporuje pamäť. Celkovo potom pôsobí kladne na funkciu mozgu, takže je doporučovaná aj pri depresívnych stavoch, stresu, psychickej únave a nervových ochoreniach. Pozitívny vplyv má aj na trávenie, pretože dokáže zatočiť s rôznymi tráviacimi problémami, nadúvaním či hnačky. Vyskúšať ju potom môžete aj v prípade prekyslení žalúdka.

Ďalším nezanedbateľným účinkom citrónovej trávy je podpora liečby bežnejších ochorení, ako sú chrípka, prechladnutie či horúčka. Odporučiť ju možno aj pri bolestiach hlavy a astmy. Citrónovú trávu je pritom možné používať nielen vnútorne, ale aj zvonka. Kladný vplyv má napr. Na mastnú pokožku, ale aj na rôzne plesňové ochorenia alebo reuma. Využitie voňavky citrónovej je však ešte širšie …

Citrónová tráva v kuchyni a kozmetike

Vzhľadom na to, že má táto tráva citrónovú vôňu, pomerne široké uplatnenie nachádza pri príprave pokrmov. Na rozdiel od citrónu navyše nie je tak kyslá. Pridávaná ich do šalátov či polievok, ale býva používaná aj na prípravu či dochutenie rôznych nápojov. Príjemná vôňa navyše citrónovú trávu predurčuje aj pre využitie v kozmetike, zvlášť, keď obsiahnuté silice pôsobí pozitívne na pleť. Vyrábané z nej sú teda parfumy, toaletné vody a býva súčasťou aromatických kúpeľov.

Čaj z citrónovej trávy: jednu lyžičku sušenej citrónovej trávy zalejete cca 250 ml vody. Potom už len necháte zhruba 5 minút lúhovať a scedíte.

Tipy pre pestovanie voňavky citrónovej

Voňavka citrónová potrebuje k svojmu rastu vyššie teploty. To znamená, že s príchodom mrazov ju budete musieť presunúť dovnútra. Vonku jej vyhovuje priame slnko a stanovište, ktoré je chránené pred vetrom. Zároveň potrebuje väčšie množstvo vody, ale s jej zalievaním to zase nepreháňajte. Kvetináč, do ktorého ju zasadíte, by mal mať hĺbku a šírku minimálne 50 cm. A ak sa vám ju vlastne ani pestovať nechce, vedzte, že citrónová tráva v sušenej forme je u nás bežne dostať.

Zdieľanie príspevku cez sociálne siete:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*