Zázvor alebo ďumbier a jeho účinky

Latinský názov: Zingiber officinale

[dropcap]Z[/dropcap] Zázvor patrí medzi korenie, ktoré je získavané z odnoží rastliny, a to konkrétne z druhu, ktorého biologické meno znie zázvor lekársky (lat. Zingiber officinale). Predpokladá sa, že táto rastlina pochádza z Ďalekého východu. V priebehu mnohých storočí sa však rozšírila prakticky do celého sveta. Hlavným dôvodom „expanzia“ zázvoru je pritom nielen zaujímavá chuť, ale predovšetkým jeho liečivé účinky, pre ktoré je veľmi obľúbený aj v našich končinách.

Zázvor (ďumbier) obsahuje celý rad látok. Z hľadiska liečivých účinkov sú ale najzaujímavejšie rôzne druhy vitamínov (A, B1, B2, B6, C alebo E), rovnako ako draslík, horčík, sodík, fosfor, vápnik, železo a pod. Všetky tieto látky totiž majú priaznivé účinky pri rôznych ťažkostiach, z ktorých tie zrejme najzaujímavejšie si vymenujeme na nasledujúcich riadkoch.

  • Pôsobenie pri prechladnutí a chrípke. Nádcha a kašeľ nie sú práve príjemné, ale práve zázvor s nimi dokáže účinne bojovať. Prehreje, uvoľní upchatý nos a celkovo dokáže negatívne účinky prechladnutia a chrípky potlačiť.
  • Podpora imunitného systému. Zázvor pri pravidelnom užívaní zvyšuje obranyschopnosť organizmu, čo je jednou z najdôležitejších prevenciou proti mnohým ochoreniam.
  • Protizápalové a analgetické účinky. alšie pozitívne vlastnosťou je efektívna tíšenie bolesti svalov či bolestí pri zápaloch kĺbov. Takéto uvoľnenie je určite potrebné.
  • Pozitívny vplyv pri zažívacích problémoch. S pomocou zázvoru sa je možné zbaviť plynatosti, pálenie záhy či grganie, ale jeho konzumácia sa často odporúča aj pri zvracaní.
  • Pomoc na cestách. Ak sa vám pri lodnej alebo automobilovej doprave robí zle, môžete niekoľko hodín pred cestou po (u) žiť zázvor. Opäť by vám mal pomôcť.
  • Ďalšie pozitívne účinky. Zázvor môže tiež spomaliť niektoré druhy rakoviny, ženám pomáha pri menštruácii či pri tehotenských nevoľnostiach a má antioxidačné i antibakteriálne účinky. Navyše podporuje kardiovaskulárny systém a znižuje cholesterol.

Ako zázvor vlastne užívať?

Možností máte veľké množstvo. Záleží už na tom, v akej forme si ho prinesiete domov. K dispozícii je čerstvý zázvor, čo umožňuje napríklad jeho žuvanie, ale zakúpiť si pochopiteľne možno tiež sušenú či mletú variantu. Potom je možné použitie napríklad ako korenie. Ďalej je možné pravidelne piť zázvorový čaj, užívať vytlačenú šťavu (napr. V kombinácii s medom), ale existuje aj vo forme kapsúl či oleja.

Príprava zázvorového čaju: čerstvý zázvor možné jednoducho nakrájať na plátky, potom zaliať horúcou vodou a vylúhovať. Výsledný nápoj môžete dochutiť lyžičkou medu, prípadne citrónovou šťavou.

Riziká užívania zázvoru

Užívanie zázvoru má tiež svoje úskalia, pretože môže mať vedľajšie účinky – niektorým ľuďom napr. Spôsobuje tráviace ťažkosti, pálenie záhy alebo búšenie srdca. Podľa mnohých odborníkov by ho teda nemali konzumovať deti do dvoch rokov. Navyše nie je vhodný pre diabetikov i ďalšie osoby s dlhodobým ochorením, prípadne pre tých, čo užívajú lieky na srdce či prekyslenie žalúdka. Tehotné ženy by ho potom mali užívať len v obmedzenom množstve. Aj napriek tomu ale platí, že sa jedná o vynikajúci liečebný prostriedok.
Překladač Google pro firmy:Translator ToolkitPřekladač webových stránekNástroj pro hledání nových trhů

Zdieľanie príspevku cez sociálne siete:

  • 1
    Share

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*