Zázvorový sirup – zdravý a chutný nápoj

Veľmi silný vitamínový doplnok

[dropcap]V[/dropcap]V článku o zázvoru sme spomenuli rad pozitívnych účinkov, ktoré má toto korenie na ľudské zdravie. V kuchyni ho je pritom možné použiť mnohými spôsobmi. Môžete s ním dochutiť polievky či zeleninové šaláty, hodí sa k rôznym druhom mäsa a zároveň si z neho možno pripraviť niekoľko druhov nápojov. Existuje teda zázvorový čaj alebo limonáda. Na nasledujúcich riadkoch sa však zameriame na iný nápoj, pretože si predstavíme populárne zázvorový sirup, ktorý si možno navyše vyrobiť jednoducho doma.

Recept na domáci zázvorový sirup

Ako prebieha samotná príprava zázvorového sirupu? Najprv je nutné ošúpať a nastrúhať čerstvý zázvor. Ten následne dáte do hrnca cca s litrom vody a pridáte dva na tenko nakrájané citróny. Nálev privediete do varu, po 10 minútach odstavíte a necháte jeden deň lúhovať. Potom scedíte a dáte opäť variť (tentoraz 5 minút) s 1,5 kg cukru. Zároveň môžete pridať citrónovú šťavu z ďalšieho citróna. Potom už stačí len nechať vychladnúť a naliať do plastovej či sklenené fľaše. Zázvorový sirup je vhodné uchovávať na chladnejšom mieste.

Kedy zázvorový sirup konzumovať?

Konzumácia zázvorového sirupu nie je obmedzená ročnými obdobiami, hoci sa často uvádza, že ideálne dobou sú chladnejšie mesiace. Tento nápoj totiž nielenže svojho používateľa v kombinácii s čajom pekne prehreje, ale jedná sa zároveň o výbornú formu prevencie, pretože posilňuje našu imunitu. V niektorých rodinách je teda užívaný po lyžičkách ako vitamínový doplnok, a to aj deťmi. Patrí sa doplniť, že sirup zo zázvoru je veľmi účinný nielen ako prevencia, ale aj v prípade už propuknutého prechladnutia.

V žiadnom prípade ho však nemusíte používať iba v priebehu jesene a zimy. Pokiaľ ho totiž vhodne skombinujete, môžete si vytvoriť osviežujúci nápoj pre jarné a letné mesiace. Jednoducho ho možno zmiešať s limonádou, prípadne s vychladenou perlivú vodou a získať tak lahodné osvieženie, ktoré je v tropických horúčavách úplne nenahraditeľné. Používanie zázvorového sirupu sa skrátka a dobre žiadnym ročným obdobím neobmedzuje, ale uplatnenie nájde po celý rok.

Odporúčame: prečítajte si aj o javorovom a bazový sirupu, ktoré majú tiež lahodnú chuť a pozitívne účinky na naše zdravie.

Zdieľanie príspevku cez sociálne siete:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*