Ženšen a jeho účinky

Latinský názov: Panax ginseng

ŽŽenšen pravý patrí medzi rastliny, ktoré získali celosvetovú obľubu pre svoje univerzálne liečivé účinky. Veď jeho latinský názov (Panax ginseng) doslova znamená „všehoj ženšenový“, čo je síce trošku nadsadené, ale o mnohom to vypovedá. Z hľadiska vedeckej klasifikácie každopádne patrí do skupiny arálkovitých. Jeho pôvodnou domovinou je východnej Ázie, jedná sa teda o exotickú rastlinou, ktorá je už tisícky rokov využívaná predovšetkým v čínskej, kórejskej a japonskej ľudovej medicíne.

O tom, ako sa ženšen dostal na západ, sa presne nevie – niektoré správy ho dávajú do súvislosti s Marcom Polom, teda s benátskym kupcom a cestovateľom, ktorý býval v 13. storočí na dvore chána Kublaja. V každom prípade je dnes aj v našich podmienkach veľmi obľúbený. V skutočnosti však nie je používaná nadzemná časť rastliny, ale predovšetkým jej koreň, v ktorom sú obsiahnuté mnohé účinné látky, na ktoré sa zameriame na nasledujúcich riadkoch …

Liečivé účinky koreňa ženšenu

Z vyššie spomínaných účinných látok menujme predovšetkým antioxidanty, saponíny, peptidy a polysacharidy. Tak napríklad polysacharid ginsan výrazne podporuje imunitný systém. Koreň pozitívne pôsobí aj na CNS (centrálny nervový systém), obehový systém aj na sústavu žliaz s vnútornou sekréciou. Navyše zlepšuje metabolizmus aj hojenie rôznych rán a kožných ochorení. Má tiež určité antibakteriálne schopnosti, reguluje glykémiu (hladinu cukru v krvi) i krvný tlak.

Ženšen má však pozitívny vplyv aj na únavu, zmysly, regeneráciu pečeňových buniek, pri liečbe anémie a môže sa pýšiť antioxidačnými vlastnosťami. Nemožno zabudnúť ani jeho pôsobenie na hormonálnu aktivitu u mužov i žien. U pánov má navyše veľmi kladný vplyv na erekciu a celkové zlepšenie sexuálnych funkcií. Skrátka a dobre sa hodí ku komplexnému zlepšenie stavu ľudského organizmu.

V neposlednom rade boli potvrdené pozitívne účinky ženšenu pri vážnych ochoreniach. Konkrétne sa jedná konkrétne o Parkinsonovu a Alzheimerovu chorobu, ale aj o rôzne nádorové ochorenia. Pri jeho nasadení totiž chorý nevníma toľko bolesť a únavu, je celkovo vyrovnanejší a navyše ženšen dokáže tlmiť rozvoj metastáz. Na druhú stranu však môže mať aj niektoré vedľajšie účinky …

„Ženšenový choroba“ aneb vedľajšie účinky ženšenu

Ak budete ženšen užívať v dennej dávke, ktorá neprevyšuje odporúčané množstvo, nemal by nastať najmenší problém. Isté komplikácie sa však môžu objaviť v prípadoch, keď dôjde k nadmernej konzumácii. Pri dlhodobom užívaní príliš vysokých dávok v ženšenu prítomných látok, totiž niekedy dochádza k určitému „přiotrávení“. To sa môže prejavovať hypertenziou (vysoký krvný tlak), nespavosťou, nervozitou a poruchami trávenia, dlhodobo potom aj depresiami a celkovú zmätenosťou.

Ženšen čaj: koreň nakrájate (stačí 1 až 2 plátky), zalejete cca 5 dcl vriacej vody a necháte zhruba 10 minút variť. Následne už len pridáte sáčok vášho obľúbeného čaju. Jedná sa o veľmi zdravý nápoj, avšak je doporučované piť ho iba dopoludnia. V neskorších hodinách totiž môže spôsobovať nespavosť.

Zdieľanie príspevku cez sociálne siete:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*