Ženšen a jeho účinky

Latinský názov: Panax ginseng

[dropcap]Ž[/dropcap]Ženšen pravý patrí medzi rastliny, ktoré získali celosvetovú obľubu pre svoje univerzálne liečivé účinky. Veď jeho latinský názov (Panax ginseng) doslova znamená „všehoj ženšenový“, čo je síce trošku nadsadené, ale o mnohom to vypovedá. Z hľadiska vedeckej klasifikácie každopádne patrí do skupiny arálkovitých. Jeho pôvodnou domovinou je východnej Ázie, jedná sa teda o exotickú rastlinou, ktorá je už tisícky rokov využívaná predovšetkým v čínskej, kórejskej a japonskej ľudovej medicíne.

O tom, ako sa ženšen dostal na západ, sa presne nevie – niektoré správy ho dávajú do súvislosti s Marcom Polom, teda s benátskym kupcom a cestovateľom, ktorý býval v 13. storočí na dvore chána Kublaja. V každom prípade je dnes aj v našich podmienkach veľmi obľúbený. V skutočnosti však nie je používaná nadzemná časť rastliny, ale predovšetkým jej koreň, v ktorom sú obsiahnuté mnohé účinné látky, na ktoré sa zameriame na nasledujúcich riadkoch …

Liečivé účinky koreňa ženšenu

Z vyššie spomínaných účinných látok menujme predovšetkým antioxidanty, saponíny, peptidy a polysacharidy. Tak napríklad polysacharid ginsan výrazne podporuje imunitný systém. Koreň pozitívne pôsobí aj na CNS (centrálny nervový systém), obehový systém aj na sústavu žliaz s vnútornou sekréciou. Navyše zlepšuje metabolizmus aj hojenie rôznych rán a kožných ochorení. Má tiež určité antibakteriálne schopnosti, reguluje glykémiu (hladinu cukru v krvi) i krvný tlak.

Ženšen má však pozitívny vplyv aj na únavu, zmysly, regeneráciu pečeňových buniek, pri liečbe anémie a môže sa pýšiť antioxidačnými vlastnosťami. Nemožno zabudnúť ani jeho pôsobenie na hormonálnu aktivitu u mužov i žien. U pánov má navyše veľmi kladný vplyv na erekciu a celkové zlepšenie sexuálnych funkcií. Skrátka a dobre sa hodí ku komplexnému zlepšenie stavu ľudského organizmu.

V neposlednom rade boli potvrdené pozitívne účinky ženšenu pri vážnych ochoreniach. Konkrétne sa jedná konkrétne o Parkinsonovu a Alzheimerovu chorobu, ale aj o rôzne nádorové ochorenia. Pri jeho nasadení totiž chorý nevníma toľko bolesť a únavu, je celkovo vyrovnanejší a navyše ženšen dokáže tlmiť rozvoj metastáz. Na druhú stranu však môže mať aj niektoré vedľajšie účinky …

„Ženšenový choroba“ aneb vedľajšie účinky ženšenu

Ak budete ženšen užívať v dennej dávke, ktorá neprevyšuje odporúčané množstvo, nemal by nastať najmenší problém. Isté komplikácie sa však môžu objaviť v prípadoch, keď dôjde k nadmernej konzumácii. Pri dlhodobom užívaní príliš vysokých dávok v ženšenu prítomných látok, totiž niekedy dochádza k určitému „přiotrávení“. To sa môže prejavovať hypertenziou (vysoký krvný tlak), nespavosťou, nervozitou a poruchami trávenia, dlhodobo potom aj depresiami a celkovú zmätenosťou.

Ženšen čaj: koreň nakrájate (stačí 1 až 2 plátky), zalejete cca 5 dcl vriacej vody a necháte zhruba 10 minút variť. Následne už len pridáte sáčok vášho obľúbeného čaju. Jedná sa o veľmi zdravý nápoj, avšak je doporučované piť ho iba dopoludnia. V neskorších hodinách totiž môže spôsobovať nespavosť.

Zdieľanie príspevku cez sociálne siete:

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*