Žihľava dvojdomá a liečivé účinky

Latinský názov: Urtica dioica L.

Žihľava je jednou z najznámejších byliniek na Slovensku, má celý rad pozitívnych účinkov na ľudské telo, ale najskôr si preberieme základné informácie.

Výskyt: žihľava dvojdomá je najznámejším druhom z rodu žihľavy. Rozšírená je na mnohých miestach sveta, vrátane celej Európy. V Českej republike ju možno nájsť najmä na rumoviskách, pri plotoch, v priekopách či v krovinách.

Opis a účinné látky: jedná sa o veľmi variabilný druh, preto ho môžeme popísať len orientačne. Táto dvojdomá trváca bylina môže dosahovať výšku aj viac ako 150 cm, ale niekedy býva výrazne nižšia (50 cm). Má plazivý podzemok a štvorhrannovú lodyhu. Listy sú stopkaté, vajcovité, zašpicatené, na okraji pílkovité a na líci tmavo zelené. Samičie aj samčie kvety sú drobné a tiež zelené. Plodom sú vajcovité nažky. Celá rastlina je pritom pokrytá pŕhliacimi chĺpky a kvitne od júna do septembra / októbra. Žihľava dvojdomá obsahuje rad účinných látok – má vysoký obsah bielkovín i minerálov (dôležitý je predovšetkým horčík) a spomenúť musíme aj vitamíny (C alebo B2), glukoniny, triesloviny alebo rôzne kyseliny.

Užitočné časti: využívané sú hlavne listy, avšak uplatnenie nachádza aj vňať, podzemok či listy. Ideálne obdobie ich zberu predstavuje začiatok jari až do konca mája.

Liečebné účinky žihľavy dvojdomej

Pozitívnych vlastností žihľavy dvojdomej je možné menovať veľké množstvo. Pôsobí povzbudivo na metabolizmus a má antireumatické či antivírusové účinky. Ide zároveň o obľúbenú bylinku při očistných kúrach. Žihľava tiež znižuje hladinu cukru v krvi, preto ju možno odporučiť aj diabetikom pri ľahších formách cukrovky. Využitie má aj pri dne a ateroskleróze, prípadne pri rôznych zápaloch a pri hojení rán.

Žihľava dvojdomá navyše podporuje krvotvorbu, zastavuje krvácanie a zlepšuje prekrvenie vnútorných orgánov. Kladné účinky má aj na trávenie a vylučovanie a celkovo je vhodné jej užívanie pri problémoch so žalúdkom, pečeňou alebo obličkami. Pomáha aj pri chrípke a pri komplikáciách močových a dýchacích ciest (napr. pri bronchiálnej astme). Možno ju tiež používať zvonka, a to napríklad pri vypadávaní vlasov.

Čo sa týka negatívnych účinkov, tie prakticky neexistujú. Všetci pochopiteľne poznáme popálenie pokožky a následné vytvorenie pľuzgierikov. Celkovo je možné konštatovať, že žihľavu dvojdomú možno bez kontraindikácií používať dlhodobo.

Čaj zo žihľavy a ďalšie recepty

  • Čaj zo žihľavy: dve lyžičky nakrájanej žihľavy (čerstej alebo sušenej) zalejte štvrť litrom vody a uvarte. Potom už iba odstavte a sceďte.
  • Žihľavový špenát: pokiaľ možno čerstvé listy mladej žihľavy sparíte vodou, následne schladíte a necháte odkvapkať. Na oleji opražíte nakrájanú cibuľku, pridáte žihľavu, smotanu a na záver dochutíte cesnakom a korením. Doplňme, že žihľava neobsahuje kyselinu šťaveľovú, vďaka ktorej je „klasický“ špenát pri niektorých problémoch nie príliš vhodný.

Zdieľanie príspevku cez sociálne siete:

  • 2
    Shares

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*