Žihľava dvojdomá a liečebné účinky

Latinský názov: Urtica dioica L.

ŽŽihľava je jednou z najznámejších byliniek v Českej republike, má celý rad pozitívnych účinkov na ľudské telo, ale najskôr si preberieme základné informácie.

Výskyt: žihľava dvojdomá je najznámejším druhom z rodu žihľavy. Rozšírená je na mnohých miestach sveta, vrátane celej Európy. V Českej republike ju možno nájsť najmä na rumoviskách, pri plotoch, v priekopách či v krovinách.

Opis a účinné látky: jedná sa o veľmi variabilný druh, preto ho môžeme popísať len orientačne. Táto dvojdomá trváca bylina môže dosahovať výšku aj viac 150 cm, ale niekedy býva výrazne nižšia (50 cm). Má vetviť plazivý podzemok a štvorhrannou lodyhu. Listy sú stopkaté, vajcovité, zašpicatené, na okraji pílkovité a na líci tmavo zelené. Samičie aj samčie kvety sú drobné a tiež zelené. Plodom sú vajcovité nažky. Celá rastlina je pritom pokrytá pŕhliacimi chĺpky a kvitne od júna do septembra / októbra. Žihľava dvojdomá obsahuje rad účinných látok – má vysoký obsah bielkovín i minerálov (dôležitý je predovšetkým horčík) a spomenúť musíme aj vitamíny (C alebo B2), glukoniny, triesloviny alebo rôzne kyseliny.

Užitočné časti: využívané sú hlavne listy, však uplatnenie nachádza aj vňať, podzemok či listy. Ideálne obdobie ich zberu predstavuje jar do konca mája.

Liečebné účinky žihľavy dvojdomej

Pozitívnych vlastností žihľavy dvojdomej je možné menovať veľké množstvo. Pôsobí povzbudivo na metabolizmus a má antireumatické či antivírusové účinky. Ide zároveň o obľúbenú bylinku očistné kúry. Žihľava tiež znižuje hladinu cukrov v krvi, proti ju možno odporučiť aj diabetikom pri ľahších formách cukrovky. Využitie má aj pri dne a ateroskleróze, prípadne pri rôznych zápaloch a hojenie rán.

Žihľava dvojdomá navyše podporuje krvotvorbu, zastavuje krvácanie a zlepšuje prekrvenie vnútorných orgánov. Kladné účinky má aj na trávenie a vylučovanie a celkovo je vhodné užívanie pri problémoch so žalúdkom, pečeňou alebo obličkami. Pomáha aj pri chrípke a pri komplikáciách močových a dýchacích ciest (napr. Pri bronchiálnej astme). Možno ju tiež používať zvonka, a to napríklad pri vypadávaní vlasov.

Čo sa týka negatívnych účinkov, tie prakticky neexistujú. Všetci pochopiteľne poznáme popáleniu pokožky a následné vytvorenie pľuzgierikov. Žahavější je však príbuzná žihľava žahavka a navyše sa dá sušením či varom toxických látok zbaviť. Celkovo je teda možné konštatovať, že žihľava dvojdomá možno bez kontraindikácií používať dlhodobo.

Čaj zo žihľavy a ďalšie recepty

Čaj zo žihľavy: dve lyžičky nakrájaných žihľavy (čerstvých alebo sušených) zalejte štvrť litrom vody a uvarte. Potom už iba odstavte a sceďte.
Žihľavový špenát: pokiaľ možno čerstvé listy mladej žihľavy sparíme vodou, následne schladíte a necháte odkvapkať. Na oleji opražíte nakrájanú cibuľku, pridáte žihľavy, smotanu a na záver dochutíte cesnakom a korením. Doplňme, že žihľava neobsahuje kyselinu šťaveľovú, vďaka ktorej je „klasický“ špenát pri niektorých problémoch nie príliš vhodný.

Zdieľanie príspevku cez sociálne siete:

  • 1
    Share

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*