Zlatobyľ obyčajná: chráňte svoje obličky

Latinský názov: Solidago virgaurea L.

Zlatobyľ obyčajný je obľúbenou súčasťou prírodnej medicíny. Vďaka prítomnosti radu účinných látok totiž dokáže ľuďom pomôcť s mnohými neduhmi. Predovšetkým sa ale osvedčil ako súčasť čajov, ktoré pôsobia pozitívne na obličky a močový mechúr …..

Výskyt: zlatobyľ čiže Celík je rozšírený v podstate na celej severnej pologuli, okrem trópov a subtrópov. Nájsť ho teda možno v Európe, Ázii a Amerike. V Českej republike rastie od nížin po horské oblasti.

Opis a účinné látky: táto trváca bylina z čeľade astrovité dosahuje výšku až 1 metra. Má priamu a v hornej časti občas chlpatú lodyhu. Spodné listy sú striedavé, niekedy až elipčité. Na stredu tvorí stopka a hore bývajú prisadlým a pílkovité. Kvety sú zostavené v strapci a majú jasne žltú farbu. Zlatobyľ všeobecný pritom kvitne od júla do septembra, v niektorých prípadoch do októbra. Z účinných látok musíme spomenúť horčiny, silice, saponíny, triesloviny, glykozidy a flavonoidy.

Užitočné časti: zbieraná je kvitnúca vňať.

Liečivé a kozmetické účinky zlatobyle všeobecného

Zlatobyľ obyčajný je obľúbenou súčasťou prírodnej medicíny. Vďaka prítomnosti radu účinných látok totiž dokáže ľuďom pomôcť s mnohými neduhmi. Predovšetkým sa ale osvedčil ako súčasť čajov, ktoré pôsobia pozitívne na obličky a močový mechúr, pretože rozpúšťa obličkové kamene a má dezinfekčné a močopudné účinky. Kladný vplyv má rovnako pri črevných problémoch, a to napr. Pri krvácaní alebo hnačkách. S pomocou zlatobyľa všeobecného je liečená tiež ateroskleróza a starecká demencia.

  • Čaj zo zlatobyľa všeobecného: približne jede pol čajovej lyžičky usušenej kvitnúce vňate zmiešate so štvrť litrom studenej vody. Uvaríte a necháte cca dve minúty lúhovať. Denná dávka by pritom nemala prekročiť tri šálky.

Čo sa týka vonkajšieho použitia, Celík je využívaný ako obklad, alebo sa z neho vyrába masť. Vie totiž urýchliť hojenie najrôznejších poranení a ekzémov. Okrem toho nachádza uplatnenie pri kožných problémoch a používa sa aj v gynekológii pri výplachu vagíny. Nálev zo zlatobyľa všeobecného navyše slúžia na omývanie tváre, pretože pôsobí pozitívne aj na mastnú pokožku. Zároveň má aj ďalšie podobné účinky (napr. Na ochabnutú pleť), takže nachádza uplatnenie aj v kozmetike.

Kontraindikácie: ako už sme spomenuli vyššie, denne by ste nemali piť viac ako tri šálky čaju z pilieri, pretože obličky by mohli byť stimulované až priveľmi. Okrem toho ho neužívajte dlhšie ako dva mesiace.

Zdieľanie príspevku cez sociálne siete:

  • 1
    Share

Buďte první kdo přidá komentář

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.


*